Apples kriseopdatering udskudt: Kommer først en uge senere

En graverende fejl i Apples iOS og Mac OS styresystemer, gjorde det muligt for brugerne at aflytte hinanden. Den nødvendige fejlrettelse er forsinket med en uge.

Artikel top billede

Apple måtte forrige uge trække stikket til FaceTime-applikationen nye gruppeopkalds-feature, efter det tirsdag 29. januar blev tydeligt, at funktionen kunne misbruges til at aflytte andre brugere.

Sidst den dag lukkede Apple ned for gruppe-FaceTime via deres servere.

Dengang løs det fra selskabet, at en software opdatering, med fejlrettelser til både iOS og MacOS, ville blive udsendt inden for den kommende uge.

Det forventede fix vil dog lade vente på sig, i en efterfølgende officiel meddelelse fra selskabet hedder det nu, at kriseopdateringen først vil udkomme en uge senere.

Se også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

”Vi har løst sikkerhedsproblemet i gruppe-FaceTime via Apples servere og vi vil udsende en software-opdatering der vil genoprette funktionen i den næste uge,” lyder den officielle besked fra selskabet sidst i forrige uge.

Efter at Apple fik store bevågenhed sidst i januar måned, blev det klart at Apple allerede blev orienteret på deres supportside om problemet. Fra Apple lyder det nu, at man nu er indstillet på at optimere selskabets proces, når det gælder modtagelse og adressering rapporteringer om fejl.

Efter aflytningsskandalen møder Apple nu retslige krav i både USA og Canada, skriver netmediet macrumors.

Læs også: Ugen i tech: Apples produkt-roadmap for 2019 er lækket / Smugkig på iOS 13 nyhederne / Det her bliver Teslas næste elbil

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S