Apples kriseopdatering udskudt: Kommer først en uge senere

En graverende fejl i Apples iOS og Mac OS styresystemer, gjorde det muligt for brugerne at aflytte hinanden. Den nødvendige fejlrettelse er forsinket med en uge.

Artikel top billede

Apple måtte forrige uge trække stikket til FaceTime-applikationen nye gruppeopkalds-feature, efter det tirsdag 29. januar blev tydeligt, at funktionen kunne misbruges til at aflytte andre brugere.

Sidst den dag lukkede Apple ned for gruppe-FaceTime via deres servere.

Dengang løs det fra selskabet, at en software opdatering, med fejlrettelser til både iOS og MacOS, ville blive udsendt inden for den kommende uge.

Det forventede fix vil dog lade vente på sig, i en efterfølgende officiel meddelelse fra selskabet hedder det nu, at kriseopdateringen først vil udkomme en uge senere.

Se også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

”Vi har løst sikkerhedsproblemet i gruppe-FaceTime via Apples servere og vi vil udsende en software-opdatering der vil genoprette funktionen i den næste uge,” lyder den officielle besked fra selskabet sidst i forrige uge.

Efter at Apple fik store bevågenhed sidst i januar måned, blev det klart at Apple allerede blev orienteret på deres supportside om problemet. Fra Apple lyder det nu, at man nu er indstillet på at optimere selskabets proces, når det gælder modtagelse og adressering rapporteringer om fejl.

Efter aflytningsskandalen møder Apple nu retslige krav i både USA og Canada, skriver netmediet macrumors.

Læs også: Ugen i tech: Apples produkt-roadmap for 2019 er lækket / Smugkig på iOS 13 nyhederne / Det her bliver Teslas næste elbil

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS