Ateas self cleaning bliver et tema i arbejdet med ny udbudslov

Den store Atea-bestikkelsessag og Ateas såkaldte self cleaning står til at blive en del af hele arbejdet med at formulere en ny udbudslov.

Artikel top billede

Den store Atea-bestikkelsessag vil komme til at give aftryk på arbejdet med at formulere nye udbudsregler, vurderer SKI’s topchef, Signe Lynggard Madsen, ifølge ITWatch.

Hun sidder med i en tværministeriel arbejdsgruppe, der har fået til at opgave at se, hvordan reglerne kan strammes i kølvandet på sagen.

“Jeg kan sige det sådan, at jeg har svært ved at forestille mig en gennemgang af udbudsloven, uden at området for self cleaning er på bordet. Der har været politiske røster om dette, og efter Atea-sagen har vi prøvet det i praksis. Nu er det ikke teori længere, nu er det sket i praksis, så det er kun naturligt, at erfaringerne indgår i evalueringsarbejdet,” siger Signe Lynggard Madsen.

Innovationsminister Sophie Løhde (V) har tidligere flere gange givet udtryk for, at hun have reglerne strammet på en måde, så bestikkelsesdømte selskaber ikke kan deltage i udbud.

Hun mener, at bestikkelsessager underminerer tilliden til offentlige myndigheder.

Det kan du læse mere om her: 'Dybt forarget' minister vil stramme udbudsregler efter Atea-sagen: Bestikkelsesdømte virksomheder skal udelukkes fra udbud

Atea blev i fjor idømt en bøde på 10 millioner kroner for sin deltagelse i den store bestikkelsessag, hvor en række tidligere topchefer også er blevet dømt.

Men selskabet er igen blevet taget til nåde, efter det kunne dokumentere, at det havde iværkssat en omfattende intern oprydning.

Det kan du læse mere om her: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS