Ateas self cleaning bliver et tema i arbejdet med ny udbudslov

Den store Atea-bestikkelsessag og Ateas såkaldte self cleaning står til at blive en del af hele arbejdet med at formulere en ny udbudslov.

Artikel top billede

Den store Atea-bestikkelsessag vil komme til at give aftryk på arbejdet med at formulere nye udbudsregler, vurderer SKI’s topchef, Signe Lynggard Madsen, ifølge ITWatch.

Hun sidder med i en tværministeriel arbejdsgruppe, der har fået til at opgave at se, hvordan reglerne kan strammes i kølvandet på sagen.

“Jeg kan sige det sådan, at jeg har svært ved at forestille mig en gennemgang af udbudsloven, uden at området for self cleaning er på bordet. Der har været politiske røster om dette, og efter Atea-sagen har vi prøvet det i praksis. Nu er det ikke teori længere, nu er det sket i praksis, så det er kun naturligt, at erfaringerne indgår i evalueringsarbejdet,” siger Signe Lynggard Madsen.

Innovationsminister Sophie Løhde (V) har tidligere flere gange givet udtryk for, at hun have reglerne strammet på en måde, så bestikkelsesdømte selskaber ikke kan deltage i udbud.

Hun mener, at bestikkelsessager underminerer tilliden til offentlige myndigheder.

Det kan du læse mere om her: 'Dybt forarget' minister vil stramme udbudsregler efter Atea-sagen: Bestikkelsesdømte virksomheder skal udelukkes fra udbud

Atea blev i fjor idømt en bøde på 10 millioner kroner for sin deltagelse i den store bestikkelsessag, hvor en række tidligere topchefer også er blevet dømt.

Men selskabet er igen blevet taget til nåde, efter det kunne dokumentere, at det havde iværkssat en omfattende intern oprydning.

Det kan du læse mere om her: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S