Ateas self cleaning bliver et tema i arbejdet med ny udbudslov

Den store Atea-bestikkelsessag og Ateas såkaldte self cleaning står til at blive en del af hele arbejdet med at formulere en ny udbudslov.

Artikel top billede

Den store Atea-bestikkelsessag vil komme til at give aftryk på arbejdet med at formulere nye udbudsregler, vurderer SKI’s topchef, Signe Lynggard Madsen, ifølge ITWatch.

Hun sidder med i en tværministeriel arbejdsgruppe, der har fået til at opgave at se, hvordan reglerne kan strammes i kølvandet på sagen.

“Jeg kan sige det sådan, at jeg har svært ved at forestille mig en gennemgang af udbudsloven, uden at området for self cleaning er på bordet. Der har været politiske røster om dette, og efter Atea-sagen har vi prøvet det i praksis. Nu er det ikke teori længere, nu er det sket i praksis, så det er kun naturligt, at erfaringerne indgår i evalueringsarbejdet,” siger Signe Lynggard Madsen.

Innovationsminister Sophie Løhde (V) har tidligere flere gange givet udtryk for, at hun have reglerne strammet på en måde, så bestikkelsesdømte selskaber ikke kan deltage i udbud.

Hun mener, at bestikkelsessager underminerer tilliden til offentlige myndigheder.

Det kan du læse mere om her: 'Dybt forarget' minister vil stramme udbudsregler efter Atea-sagen: Bestikkelsesdømte virksomheder skal udelukkes fra udbud

Atea blev i fjor idømt en bøde på 10 millioner kroner for sin deltagelse i den store bestikkelsessag, hvor en række tidligere topchefer også er blevet dømt.

Men selskabet er igen blevet taget til nåde, efter det kunne dokumentere, at det havde iværkssat en omfattende intern oprydning.

Det kan du læse mere om her: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S