Ateas self cleaning bliver et tema i arbejdet med ny udbudslov

Den store Atea-bestikkelsessag og Ateas såkaldte self cleaning står til at blive en del af hele arbejdet med at formulere en ny udbudslov.

Artikel top billede

Den store Atea-bestikkelsessag vil komme til at give aftryk på arbejdet med at formulere nye udbudsregler, vurderer SKI’s topchef, Signe Lynggard Madsen, ifølge ITWatch.

Hun sidder med i en tværministeriel arbejdsgruppe, der har fået til at opgave at se, hvordan reglerne kan strammes i kølvandet på sagen.

“Jeg kan sige det sådan, at jeg har svært ved at forestille mig en gennemgang af udbudsloven, uden at området for self cleaning er på bordet. Der har været politiske røster om dette, og efter Atea-sagen har vi prøvet det i praksis. Nu er det ikke teori længere, nu er det sket i praksis, så det er kun naturligt, at erfaringerne indgår i evalueringsarbejdet,” siger Signe Lynggard Madsen.

Innovationsminister Sophie Løhde (V) har tidligere flere gange givet udtryk for, at hun have reglerne strammet på en måde, så bestikkelsesdømte selskaber ikke kan deltage i udbud.

Hun mener, at bestikkelsessager underminerer tilliden til offentlige myndigheder.

Det kan du læse mere om her: 'Dybt forarget' minister vil stramme udbudsregler efter Atea-sagen: Bestikkelsesdømte virksomheder skal udelukkes fra udbud

Atea blev i fjor idømt en bøde på 10 millioner kroner for sin deltagelse i den store bestikkelsessag, hvor en række tidligere topchefer også er blevet dømt.

Men selskabet er igen blevet taget til nåde, efter det kunne dokumentere, at det havde iværkssat en omfattende intern oprydning.

Det kan du læse mere om her: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S