"Mens jeg sad og blev interviewet foran 14.000 Microsoft-medarbejdere på en videoforbindelse mellem Viborg og Atlanta, kom min søn gående ind i billedet"

"Der var ikke nogen, der opdagede det. Der lød bare en stemme, der sagde, ’far, jeg skal tisse’. Jeg tror ikke, at det gik op for dem, for de fortsatte uanfægtet."

Artikel top billede

(Foto: App People)

Ganske kort tid efter jeg stod på hovedscenen til Microsofts partnerkonference, var jeg på idrætshøjskole sammen med mine dengang tre børn. I dag har jeg fire.

Så blev jeg ringet op om tirsdagen, og jeg var lige kommet hjem fra USA, så jeg var helt groggy.

Det var assistenten til den næstkommanderende i Microsoft, der spurgte, om jeg var klar til på fredag.

I vores e-mail korrespondance var vi gået fejl af hinanden, så de havde inviteret mig til ikke bare at tale på hovedkonferencen, men også på konferencen for 14.000 Microsoft-medarbejdere ugen efter i en anden del af USA.

Der stod jeg så på højskole med alle mine børn og sagde, at jeg ikke længere var i USA.

Så gik de jo fuldstændigt i panik. Så de fløj to teknikere ind fra henholdsvis Holland og England, der på hotellet i Viborg satte en videoforbindelse op i et studie, hvor jeg skulle komme ned fredag aften og holde mit indlæg på hovedscenen via et videolink direkte fra et hotel i Viborg.

De to folk fra Microsoft stod så på hovedscenen og interviewede mig på et videolink til hotellet i Viborg, men jeg kunne ikke lade mit mindste barn være alene på højskolen, hvor der er noget afslutningsfest, så jeg tog ham med.

Og mens jeg sad og blev interviewet foran 14.000 Microsoft-medarbejdere på en videoforbindelse mellem Viborg og Atlanta, kom min søn gående ind i billedet og sagde, at han skulle tisse.

Så kom der en tekniker flyvende ind fra højre side og hev min søn ud til den ene side og tog ham ud på toilettet, mens jeg sad og talte videre og kiggede stift ind i kameraet.

Der var ikke nogen, der opdagede det. Der lød bare en stemme, der sagde, ’far, jeg skal tisse’.

Jeg tror ikke, at det gik op for dem, for de fortsatte uanfægtet, men bagefter fik jeg en masse ros for det.

Den næstkommanderende i Microsoft, Jean-Philippe Courtois, ringede sågar til mig og sagde, at det var den sjoveste historie nogensinde.

Finn Krusholm, stifter og direktør for Apps People og tidligere også for Cloud People.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos