"Mens jeg sad og blev interviewet foran 14.000 Microsoft-medarbejdere på en videoforbindelse mellem Viborg og Atlanta, kom min søn gående ind i billedet"

"Der var ikke nogen, der opdagede det. Der lød bare en stemme, der sagde, ’far, jeg skal tisse’. Jeg tror ikke, at det gik op for dem, for de fortsatte uanfægtet."

Artikel top billede

(Foto: App People)

Ganske kort tid efter jeg stod på hovedscenen til Microsofts partnerkonference, var jeg på idrætshøjskole sammen med mine dengang tre børn. I dag har jeg fire.

Så blev jeg ringet op om tirsdagen, og jeg var lige kommet hjem fra USA, så jeg var helt groggy.

Det var assistenten til den næstkommanderende i Microsoft, der spurgte, om jeg var klar til på fredag.

I vores e-mail korrespondance var vi gået fejl af hinanden, så de havde inviteret mig til ikke bare at tale på hovedkonferencen, men også på konferencen for 14.000 Microsoft-medarbejdere ugen efter i en anden del af USA.

Der stod jeg så på højskole med alle mine børn og sagde, at jeg ikke længere var i USA.

Så gik de jo fuldstændigt i panik. Så de fløj to teknikere ind fra henholdsvis Holland og England, der på hotellet i Viborg satte en videoforbindelse op i et studie, hvor jeg skulle komme ned fredag aften og holde mit indlæg på hovedscenen via et videolink direkte fra et hotel i Viborg.

De to folk fra Microsoft stod så på hovedscenen og interviewede mig på et videolink til hotellet i Viborg, men jeg kunne ikke lade mit mindste barn være alene på højskolen, hvor der er noget afslutningsfest, så jeg tog ham med.

Og mens jeg sad og blev interviewet foran 14.000 Microsoft-medarbejdere på en videoforbindelse mellem Viborg og Atlanta, kom min søn gående ind i billedet og sagde, at han skulle tisse.

Så kom der en tekniker flyvende ind fra højre side og hev min søn ud til den ene side og tog ham ud på toilettet, mens jeg sad og talte videre og kiggede stift ind i kameraet.

Der var ikke nogen, der opdagede det. Der lød bare en stemme, der sagde, ’far, jeg skal tisse’.

Jeg tror ikke, at det gik op for dem, for de fortsatte uanfægtet, men bagefter fik jeg en masse ros for det.

Den næstkommanderende i Microsoft, Jean-Philippe Courtois, ringede sågar til mig og sagde, at det var den sjoveste historie nogensinde.

Finn Krusholm, stifter og direktør for Apps People og tidligere også for Cloud People.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S