"Mens jeg sad og blev interviewet foran 14.000 Microsoft-medarbejdere på en videoforbindelse mellem Viborg og Atlanta, kom min søn gående ind i billedet"

"Der var ikke nogen, der opdagede det. Der lød bare en stemme, der sagde, ’far, jeg skal tisse’. Jeg tror ikke, at det gik op for dem, for de fortsatte uanfægtet."

Artikel top billede

(Foto: App People)

Ganske kort tid efter jeg stod på hovedscenen til Microsofts partnerkonference, var jeg på idrætshøjskole sammen med mine dengang tre børn. I dag har jeg fire.

Så blev jeg ringet op om tirsdagen, og jeg var lige kommet hjem fra USA, så jeg var helt groggy.

Det var assistenten til den næstkommanderende i Microsoft, der spurgte, om jeg var klar til på fredag.

I vores e-mail korrespondance var vi gået fejl af hinanden, så de havde inviteret mig til ikke bare at tale på hovedkonferencen, men også på konferencen for 14.000 Microsoft-medarbejdere ugen efter i en anden del af USA.

Der stod jeg så på højskole med alle mine børn og sagde, at jeg ikke længere var i USA.

Så gik de jo fuldstændigt i panik. Så de fløj to teknikere ind fra henholdsvis Holland og England, der på hotellet i Viborg satte en videoforbindelse op i et studie, hvor jeg skulle komme ned fredag aften og holde mit indlæg på hovedscenen via et videolink direkte fra et hotel i Viborg.

De to folk fra Microsoft stod så på hovedscenen og interviewede mig på et videolink til hotellet i Viborg, men jeg kunne ikke lade mit mindste barn være alene på højskolen, hvor der er noget afslutningsfest, så jeg tog ham med.

Og mens jeg sad og blev interviewet foran 14.000 Microsoft-medarbejdere på en videoforbindelse mellem Viborg og Atlanta, kom min søn gående ind i billedet og sagde, at han skulle tisse.

Så kom der en tekniker flyvende ind fra højre side og hev min søn ud til den ene side og tog ham ud på toilettet, mens jeg sad og talte videre og kiggede stift ind i kameraet.

Der var ikke nogen, der opdagede det. Der lød bare en stemme, der sagde, ’far, jeg skal tisse’.

Jeg tror ikke, at det gik op for dem, for de fortsatte uanfægtet, men bagefter fik jeg en masse ros for det.

Den næstkommanderende i Microsoft, Jean-Philippe Courtois, ringede sågar til mig og sagde, at det var den sjoveste historie nogensinde.

Finn Krusholm, stifter og direktør for Apps People og tidligere også for Cloud People.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S