Huawei efter kritik af sikkerhed i Storbritannien: Det vil tage tre til fem år for os at rette alle problemerne

Huawei er klar til at investere milliarder af kroner i at udbedre problemer i selskabets britiske it-sikkerhed, men arbejdet kommer til at tage mange år, lyder det i brev til det britiske parlament.

Artikel top billede

Huawei har brug for tre til fem år, hvis selskabet skal udbedre en række sikkerhedsproblemer af teknisk karakter, som en rapport fra den britiske regeringer sidste år identificerede.

Det oplyser selskabet i et brev til det britiske parlament, som nyhedsbureauet Reuters har fået indsigt i.

Huawei har allerede indvilliget i at investere to milliarder dollar til at udbedre sikkerhedsproblemerne, men i brevet til de britiske politikere.

Det oplyser Ryan Ding, der er topchef for Huaweis netværksdivision, at det kan gå helt op til fem år før, at investeringen har båret frugt.

”En forbedring af vores softwareudviklings-kapacitet er som at udskifte komponenter på et højhastighedstog, der er i bevægelse. Det er en kompliceret proces, som vi først vil se effekten af efter mindst tre til fem år. Vi håber, at den britiske regering har forståelse for det,” lyder det i brevet, der er stilet til formanden for det britiske parlaments komite for teknologi og videnskab.

Huawei er verdens største producent af teleudstyr, og gennem den sidste tid har selskabet været ramt af hårde beskyldninger om, at selskabets udstyr udgør en potentiel sikkerhedsrisiko, fordi kinesisk lovgivning betyder, at selskabet kan blive pålagt at udlevere data til den kinesiske regering.

Læs også:Nu følger nordmændene trop: Efterretningstjeneste advarer mod Huawei

Fået rødt kort i flere lande

I Australien, USA og New Zealand har man allerede valgt at udelukke Huawei for at levere det kommende 5G-net, og senest har Politiets Efterretningstjeneste i Norge også valgt at advare mod, at der kan være en risiko forbundet med at overlade et kommende 5G-net i hænderne på det kinesiske selskab.

"Vi har sagt, at man bør være opmærksom på Huawei som aktør i forbindelse med 5G-nettet, der skal rulles ud. Det er ikke, fordi vi tror, at der er noget galt med Huawei eller de folk, der arbejder i Norge, men Huawei som selskab har ganske tætte bånd til de kinesiske myndigheder," siger Benedicte Bjørnland, der er chef for PST ifølge den norske tv-station NRK.

Herhjemme har forsvarsminister Claus Hjorth Frederiksen dog slået fast, at lovgivningen ikke rummer mulighed for at udelukke Huawei fra at levere 5G-net i Danmark.

I sidste uge blev Huawei kontorer i Danmark ransaget af politiet, hvor to personer uden arbejdstilladelse blev udvist fra Danmark.

Politiet understregede dog i den forbindelse, at der var tale om en "rutine-efterforskning", som politiet "jævnligt" foretager på arbejdspladser, hvor der som hos Huawei er mange udenlandske medarbejdere.

Læs også:
Huaweis kontor i København ransaget af dansk politi: To personer udvist af Danmark

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil