Spotify tjener omsider penge – nu går selskabet efter en ny form for streaming

For første gang i 13 år tjener musikstreaming-tjenesten Spotify penge – og nu kigger selskabet efter nye græsgange.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

13 år og 96 millioner betalende Spotify-kunder skulle der til, før streaming-selskabet kunne mønstre et reelt overskud.

”For første gang i virksomhedens historie er driftsoverskuddet, nettoindtjeningen og den frie cash flow positive”, noterer selskabets i sin regnskabsrapport. Det skriver The Verge.

Det er blevet til et overskud på 94 millioner euro, godt 700 millioner kroner, i det seneste kvartal. Det samlede resultat for 2018 byder dog på et underskud på i alt 582 millioner kroner.

Selskabet noterer samtidig i sin rapport, at der forventes et underskud på mellem 50 og 100 millioner euro allerede i næste kvartal.

Spotify har siden sin debut domineret markedet for abonnementsbaseret streaming af musik og tæller i dag dobbelt så mange betalende kunder end Apples Music. Selskabet tæller i alt 207 millioner aktive brugere på månedsplan.

Læs også: Spotify har knækket koden: Sådan undgår man ret nemt, at dataindsamling og personalisering bliver creepy

Nye toner

Mens Spotify dermed cementerer sin plads som den førende streaming-tjeneste indenfor musik, satser streaming-giganten massivt på en ny vækstakse: Podcast.

Det er blevet til to store annoncerede opkøb af podcast-tjenesterne Gimlet og Anchor. Førstnævnte kostede Spotify 230 millioner dollar, godt halvanden milliard kroner. Salgsprisen på Anchor oplyser Spotify ikke noget om.

Spotify annoncerer samtidigt, at det har I sinde at investere yderligere 400 til 500 millioner dollar i podcast-feltet.

Podcast-streaming har traditionelt været anset som et medie, der er svær at monetizere, noterer Techcrunch, som samtidig påpeger, at det globale podcast-marked i 2017 alene omsatte for 314 millioner dollar.

Se også: Spotify pludselig 161 milliarder kroner værd efter børsnotering - nu skal det notorisk underskudsramte firma til at tjene penge

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S