Spotify tjener omsider penge – nu går selskabet efter en ny form for streaming

For første gang i 13 år tjener musikstreaming-tjenesten Spotify penge – og nu kigger selskabet efter nye græsgange.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

13 år og 96 millioner betalende Spotify-kunder skulle der til, før streaming-selskabet kunne mønstre et reelt overskud.

”For første gang i virksomhedens historie er driftsoverskuddet, nettoindtjeningen og den frie cash flow positive”, noterer selskabets i sin regnskabsrapport. Det skriver The Verge.

Det er blevet til et overskud på 94 millioner euro, godt 700 millioner kroner, i det seneste kvartal. Det samlede resultat for 2018 byder dog på et underskud på i alt 582 millioner kroner.

Selskabet noterer samtidig i sin rapport, at der forventes et underskud på mellem 50 og 100 millioner euro allerede i næste kvartal.

Spotify har siden sin debut domineret markedet for abonnementsbaseret streaming af musik og tæller i dag dobbelt så mange betalende kunder end Apples Music. Selskabet tæller i alt 207 millioner aktive brugere på månedsplan.

Læs også: Spotify har knækket koden: Sådan undgår man ret nemt, at dataindsamling og personalisering bliver creepy

Nye toner

Mens Spotify dermed cementerer sin plads som den førende streaming-tjeneste indenfor musik, satser streaming-giganten massivt på en ny vækstakse: Podcast.

Det er blevet til to store annoncerede opkøb af podcast-tjenesterne Gimlet og Anchor. Førstnævnte kostede Spotify 230 millioner dollar, godt halvanden milliard kroner. Salgsprisen på Anchor oplyser Spotify ikke noget om.

Spotify annoncerer samtidigt, at det har I sinde at investere yderligere 400 til 500 millioner dollar i podcast-feltet.

Podcast-streaming har traditionelt været anset som et medie, der er svær at monetizere, noterer Techcrunch, som samtidig påpeger, at det globale podcast-marked i 2017 alene omsatte for 314 millioner dollar.

Se også: Spotify pludselig 161 milliarder kroner værd efter børsnotering - nu skal det notorisk underskudsramte firma til at tjene penge

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S