Spotify tjener omsider penge – nu går selskabet efter en ny form for streaming

For første gang i 13 år tjener musikstreaming-tjenesten Spotify penge – og nu kigger selskabet efter nye græsgange.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

13 år og 96 millioner betalende Spotify-kunder skulle der til, før streaming-selskabet kunne mønstre et reelt overskud.

”For første gang i virksomhedens historie er driftsoverskuddet, nettoindtjeningen og den frie cash flow positive”, noterer selskabets i sin regnskabsrapport. Det skriver The Verge.

Det er blevet til et overskud på 94 millioner euro, godt 700 millioner kroner, i det seneste kvartal. Det samlede resultat for 2018 byder dog på et underskud på i alt 582 millioner kroner.

Selskabet noterer samtidig i sin rapport, at der forventes et underskud på mellem 50 og 100 millioner euro allerede i næste kvartal.

Spotify har siden sin debut domineret markedet for abonnementsbaseret streaming af musik og tæller i dag dobbelt så mange betalende kunder end Apples Music. Selskabet tæller i alt 207 millioner aktive brugere på månedsplan.

Læs også: Spotify har knækket koden: Sådan undgår man ret nemt, at dataindsamling og personalisering bliver creepy

Nye toner

Mens Spotify dermed cementerer sin plads som den førende streaming-tjeneste indenfor musik, satser streaming-giganten massivt på en ny vækstakse: Podcast.

Det er blevet til to store annoncerede opkøb af podcast-tjenesterne Gimlet og Anchor. Førstnævnte kostede Spotify 230 millioner dollar, godt halvanden milliard kroner. Salgsprisen på Anchor oplyser Spotify ikke noget om.

Spotify annoncerer samtidigt, at det har I sinde at investere yderligere 400 til 500 millioner dollar i podcast-feltet.

Podcast-streaming har traditionelt været anset som et medie, der er svær at monetizere, noterer Techcrunch, som samtidig påpeger, at det globale podcast-marked i 2017 alene omsatte for 314 millioner dollar.

Se også: Spotify pludselig 161 milliarder kroner værd efter børsnotering - nu skal det notorisk underskudsramte firma til at tjene penge

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job