Atea-chef afslører: Her er de fire principper, som har genoprettet tilliden til Atea

Fire tiltag er ifølge direktør Morten Felding essentielle for at få arbejde Atea ud af korruptionsdommenes skygge.

Artikel top billede

I 2015 begyndte en Danmarks største korruptionssager at rulle.

Det skete da syv aktuelle og forhenværende medarbejdere i it-koncernen Atea blev sigtet for blandt andet bestikkelse og underslæb af særlig grov beskaffenhed.

Siden har det været en kamp for Ateas administrerende direktør, Morten Felding, at genetablere tillid til it-selskabet der blandt andet har måtte betale en bøde på 10 millioner kroner og sat forholdet til Apple over styr.

I et interview med Børsen, fortæller direktøren om forløbet omkring hans anholdelse i forbindelse med sagen, samt om hvilke konkrete tiltag der blev indført, for at komme ud af skyggerne fra korruptionsanklagerne og de efterfølgende domme.

Læs også: Atea-boss Morten Felding skal vidne i Atea-sagen torsdag: "Jeg er helt rolig, for jeg ved, at jeg ikke har gjort noget"

Her nævner han fire konkrete tiltag:

  • Ingen af de sigtede ansatte arbejder længere hos Atea.
  • Atea har indført nultolerance overfor unødvendige udgifter til repræsentation.
  • Atea har opnået landets første certificering for antibestikkelse, kaldet ISO 37001.
  • En overtrædelse af de nye regler, udløser en skriftlig reprimande, sker der en anden forteelse bliver man fyret.
”Så man kan begynde at opbygge tillid til Atea igen. Det har været vigtigt for vores medarbejdere at kunne fortælle det ude i verden for sort på hvidt at vise, at vi igen er til at stole på”, fortæller Morten Felding til Børsen.

Morten Felding vurderer desuden at korruptionsskandalen har kostet selskabet op til en halv milliard kroner på bundlinjen. Et estimat som ikke medregner de kurstab der fulgte med skandalen.

Læs også:

Morten Felding efter lang nedtur for Atea: Pilen ser nu ud at være vendt

Atea er stadig presset i Danmark efter bestikkelsessag: Lander millionunderskud i 2018

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S