Atea-chef afslører: Her er de fire principper, som har genoprettet tilliden til Atea

Fire tiltag er ifølge direktør Morten Felding essentielle for at få arbejde Atea ud af korruptionsdommenes skygge.

Artikel top billede

I 2015 begyndte en Danmarks største korruptionssager at rulle.

Det skete da syv aktuelle og forhenværende medarbejdere i it-koncernen Atea blev sigtet for blandt andet bestikkelse og underslæb af særlig grov beskaffenhed.

Siden har det været en kamp for Ateas administrerende direktør, Morten Felding, at genetablere tillid til it-selskabet der blandt andet har måtte betale en bøde på 10 millioner kroner og sat forholdet til Apple over styr.

I et interview med Børsen, fortæller direktøren om forløbet omkring hans anholdelse i forbindelse med sagen, samt om hvilke konkrete tiltag der blev indført, for at komme ud af skyggerne fra korruptionsanklagerne og de efterfølgende domme.

Læs også: Atea-boss Morten Felding skal vidne i Atea-sagen torsdag: "Jeg er helt rolig, for jeg ved, at jeg ikke har gjort noget"

Her nævner han fire konkrete tiltag:

  • Ingen af de sigtede ansatte arbejder længere hos Atea.
  • Atea har indført nultolerance overfor unødvendige udgifter til repræsentation.
  • Atea har opnået landets første certificering for antibestikkelse, kaldet ISO 37001.
  • En overtrædelse af de nye regler, udløser en skriftlig reprimande, sker der en anden forteelse bliver man fyret.
”Så man kan begynde at opbygge tillid til Atea igen. Det har været vigtigt for vores medarbejdere at kunne fortælle det ude i verden for sort på hvidt at vise, at vi igen er til at stole på”, fortæller Morten Felding til Børsen.

Morten Felding vurderer desuden at korruptionsskandalen har kostet selskabet op til en halv milliard kroner på bundlinjen. Et estimat som ikke medregner de kurstab der fulgte med skandalen.

Læs også:

Morten Felding efter lang nedtur for Atea: Pilen ser nu ud at være vendt

Atea er stadig presset i Danmark efter bestikkelsessag: Lander millionunderskud i 2018

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S