Italien vil ikke udelukke Huawei fra 5G-projekter

Huawei er fortsat velkommen i Italien. De italienske myndigheder har gjort det klart, at man ikke har tænkt sig at udelukke det kinesiske selskab fra 5G-projekter - i hvert fald ikke på det nuværende grundlag.

Artikel top billede

Foto: Nicole Reyes on Unsplash (Foto: Photo by Nicole Reyes on Unsplash)

Myndighederne i Italien afviser, at de har i sinde at udelukke det omdiskuterede kinesiske selskab, Huawei, fra landets planer om at udbygge et 5G-netværk.

Det skriver Reuters.

"Vi har ingen intention om at foretage en sådan handling," lyder det i en meddelelse fra det italienske industriministerium, der videre skriver:

"Den nationale sikkerhed er en prioritet, og hvis noget kritisk skulle ske, hvilket endnu ikke har været tilfældet, vil ministeriet overveje hvorledes der skal handles."

Læs mere her: USA kræver Huawei-boss udleveret: Rejser tiltale mod Huawei

Et råb over havet

Meddelsen kommer som et råb udover oprørte vande. Ikke blot går bølgerne højt i den italienske økonomi. Flere steder i Europa vælges der i disse uger også side i et højspændt spil, hvor den centrale brik er netop kinesiske Huawei.

Påstande om en tæt forbindelse til den kinesiske stat og en øget sikkerhedsrisiko, har (under mildt moderat pres fra USA) fået flere europæiske aktører til at melde pas på at tilbyde Huawei opgaver i forbindelse med udrulningen af nye 5G-netværk.

Senest har norsk politis efterretningstjeneste udtalt, at man holder nøje øje med det kinesiske selskab. På samme måde har man i Tjekkiet trukket fingrene til sig, ligesom franske Orange ikke ønsker at benytte 5G-udstyr fra Huawei.

Læs mere her: Nu følger nordmændene trop: Efterretningstjeneste advarer mod Huawei

Herhjemme er Huawei allerede på plads som leverandør til TDC, når det nye 5G-netværk skal udrulles. Og forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) har meddelt, at man ikke kan udelukke kineserne fra opgaven.

Læs mere her: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læs mere her: Tjekkiet udelukker Huawei fra at byde på udvikling af nyt skattesystem

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network