Regeringen bekræfter: Brexit kan betyde højere roaming-priser i Storbritannien

Hvis briterne ikke ender med at vedtage en aftale med EU, når man forlader unionen, kan det være slut med at surfe billigt på nettet, når du fremover besøger Storbritannien.

Artikel top billede

Lykkes det ikke for Storbritannien at få en aftale på plads med EU og forlader unionen med et såkaldt hard brexit 29. marts, så tyder det på, at det samtidig er slut med fri roaming for turister, der besøger Storbritannien.

Dokumenter fra den britiske regering viser nemlig, at de tidligere ekstra takster på mobildata kan være på vej tilbage efter Storbritannien forlader EU.

Det skriver mediet The New European.

Læs også: Din data-roaming afslører, hvor du holder ferie: Se listen over de lande, danskerne har roamet mest i denne sommer

Siden 2017 har det ellers ikke været tilladt for mobilselskaber at kræve højere roaming-priser for kunder, der besøger andre EU-lande.

Men det kan altså være slut for turister, der besøger Storbritannien efter 29. marts, hvor landet ikke længere er medlem af EU.

“Efter nøje overvejelser har regeringen besluttet ikke at vedtage dette forslag,” står der i et notat fra regeringen ifølge The New European.

Det betyder dermed ikke, at mobilselskaberne igen hæver priserne til samme niveau som før 2017, men lovgivningen står altså ikke længere i vejen for, at den mulighed igen er tilbage.

Fortsat usikkerhed for it-giganter

Den britiske primereminister, Theresa May, kæmper fortsat med, at få en aftale mellem EU og Storbritannien på plads, som både EU og det britiske parlament kan være tilfredse med.

Den fortsatte usikkerhed om Storbritanniens fremtidige samarbejde med EU har allerede fået flere store it-virksomheder til at flytte deres kontorer ud af landet.

Senest har Sony meddelt at selskabet flytter sit europæiske hovedkontor ud af London og til den hollandske hovedstad Amsterdam.

Læs også:

Det mest forhadte forslag i EU hænger i tynd tråd: Om kort tid bliver copyright-direktivets fremtid afgjort

Datatilsynet forbereder ny GDPR-sag mod Google: Samarbejder med en stribe andre EU-lande

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S