Regeringen bekræfter: Brexit kan betyde højere roaming-priser i Storbritannien

Hvis briterne ikke ender med at vedtage en aftale med EU, når man forlader unionen, kan det være slut med at surfe billigt på nettet, når du fremover besøger Storbritannien.

Artikel top billede

Lykkes det ikke for Storbritannien at få en aftale på plads med EU og forlader unionen med et såkaldt hard brexit 29. marts, så tyder det på, at det samtidig er slut med fri roaming for turister, der besøger Storbritannien.

Dokumenter fra den britiske regering viser nemlig, at de tidligere ekstra takster på mobildata kan være på vej tilbage efter Storbritannien forlader EU.

Det skriver mediet The New European.

Læs også: Din data-roaming afslører, hvor du holder ferie: Se listen over de lande, danskerne har roamet mest i denne sommer

Siden 2017 har det ellers ikke været tilladt for mobilselskaber at kræve højere roaming-priser for kunder, der besøger andre EU-lande.

Men det kan altså være slut for turister, der besøger Storbritannien efter 29. marts, hvor landet ikke længere er medlem af EU.

“Efter nøje overvejelser har regeringen besluttet ikke at vedtage dette forslag,” står der i et notat fra regeringen ifølge The New European.

Det betyder dermed ikke, at mobilselskaberne igen hæver priserne til samme niveau som før 2017, men lovgivningen står altså ikke længere i vejen for, at den mulighed igen er tilbage.

Fortsat usikkerhed for it-giganter

Den britiske primereminister, Theresa May, kæmper fortsat med, at få en aftale mellem EU og Storbritannien på plads, som både EU og det britiske parlament kan være tilfredse med.

Den fortsatte usikkerhed om Storbritanniens fremtidige samarbejde med EU har allerede fået flere store it-virksomheder til at flytte deres kontorer ud af landet.

Senest har Sony meddelt at selskabet flytter sit europæiske hovedkontor ud af London og til den hollandske hovedstad Amsterdam.

Læs også:

Det mest forhadte forslag i EU hænger i tynd tråd: Om kort tid bliver copyright-direktivets fremtid afgjort

Datatilsynet forbereder ny GDPR-sag mod Google: Samarbejder med en stribe andre EU-lande

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S