Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Forslag nedstemt med overvældende flertal: Region H bakker fortsat stort op om Sundhedsplatformen

Region Hovedstaden bakker trods kritik fortsat helt op om Sundhedsplatformen. Partier nedstemt i forsøg på at Sundhedsplatformen taget op til fornyet overvejelse.

Der er trods kritik fortsat bred opbakning til den omstridte Sundhedsplatformen i Region Hovedstaden, skriver Sundhedspolitisk Tidsskrift.

Tidsskriftet refererer fra regionsrådsmødet i Region Hovedstaden tidligere på ugen.

Her blev et forslag om at stemme på, om Sundhedsplatformen skulle bevares, afvist helt fra fødslen.

“Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance har anmodet om at få en sag på dagsordenen omhandlende en afstemning i regionsrådet vedr. aftalen om bibeholdelse af Sundhedsplatformen, som blev indgået i budgetaftalen for 2019,” hedder det i mødereferatet, som du finder her.

Men forslaget blev stemt ned med et brag, nemlig med 31 stemmer imod og 10 stemmer for, da alle partier undtagen de tre stillere - konservative, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance - stemte nej til at få sagen behandlet.

Det betød, at forslaget ikke kan blive forelagt for regionens forretningsudvalg.

Det er kun nogle uger siden, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) sagde, at det ville have været klogere, hvis Danmark kun havde et enkelt sundhedssystem fremfor de to, der i dag tegner sig til at komme, nemlig mod øst og et mod vest.

Det kan du læse mere om her: Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

Læs også:

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Region Hovedstaden melder om millionbesparelser på Sundhedsplatformen - men regnestykket mangler afgørende udgifter




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling. Tema: Hvor står Danmark i forhold truslen fra DDoS?

22. marts 2023 | Læs mere


Datadrevet forretning 2023

Gennem inspirerende oplæg fra personer, der – på egne eller andres vegne – har formået at udnytte data til at sikre en kant til konkurrenterne, bliver du inspireret til, hvordan din organisation kan lykkes med at høste gevinsterne gennem målrettet investering i databaseret innovation og udvikling og om, hvordan man i praksis spotter potentialet i og værdien af data.

23. marts 2023 | Læs mere


Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

28. marts 2023 | Læs mere