Huawei erklærer sig klar til fuldt samarbejde og sikkerheds-ransagning i Europa

Huawei stiller sig til rådighed for en fuld sikkerheds-gennemgang i Europa. It-sikkerheds bør ses som en teknisk disciplin og ikke en ideologisk, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei er klar til at lade europæiske lande gennemgå selskabet ud fra en it-sikkerhedsmæssig vinkel, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Meldingen kommer fra Huawei EU-’ambassadør,’ Abraham Liu.

“Vi er altid villige til at acceptere gennemgang og forslag fra alle europæiske regeringer, kunder og partnere,” lyder det fra ham.

Han peger samtidig på, at it-sikkerhed bør ses som en teknisk disciplin og ikke en ideologisk.

“It-sikkerhed bør fortsat være et teknologisk emne istedet for et ideologisk. Teknologiske problemer kan altid løses. Det kan ideologiske ikke,” lyder det fra Abraham Liu.

Samtidig gentager Huawei-manden det budskab, som det kinesiske selskab har fremlagt gang på gang som svar på de mange rygter og beskyldninger om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske stat:

Nemlig at ingen nogensinde trods mange test udført af mange forskellige operatører har kunnet dokumentere, at der er it-sikkerhedsmæssige problemer med Huaweis udstyr.

Samme melding er Huaweis danske landechef, Jason LanYang, tidligere kommet med.

Han erklærede sig i et brev til Folketinget i december ligeledes klar til at besvare alle spørgsmål og forsikrede om, at Huawei overholdt alle love og regler.

Det kan du læse mere om her: Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS