Huawei erklærer sig klar til fuldt samarbejde og sikkerheds-ransagning i Europa

Huawei stiller sig til rådighed for en fuld sikkerheds-gennemgang i Europa. It-sikkerheds bør ses som en teknisk disciplin og ikke en ideologisk, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei er klar til at lade europæiske lande gennemgå selskabet ud fra en it-sikkerhedsmæssig vinkel, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Meldingen kommer fra Huawei EU-’ambassadør,’ Abraham Liu.

“Vi er altid villige til at acceptere gennemgang og forslag fra alle europæiske regeringer, kunder og partnere,” lyder det fra ham.

Han peger samtidig på, at it-sikkerhed bør ses som en teknisk disciplin og ikke en ideologisk.

“It-sikkerhed bør fortsat være et teknologisk emne istedet for et ideologisk. Teknologiske problemer kan altid løses. Det kan ideologiske ikke,” lyder det fra Abraham Liu.

Samtidig gentager Huawei-manden det budskab, som det kinesiske selskab har fremlagt gang på gang som svar på de mange rygter og beskyldninger om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske stat:

Nemlig at ingen nogensinde trods mange test udført af mange forskellige operatører har kunnet dokumentere, at der er it-sikkerhedsmæssige problemer med Huaweis udstyr.

Samme melding er Huaweis danske landechef, Jason LanYang, tidligere kommet med.

Han erklærede sig i et brev til Folketinget i december ligeledes klar til at besvare alle spørgsmål og forsikrede om, at Huawei overholdt alle love og regler.

Det kan du læse mere om her: Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S