Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei erklærer sig klar til fuldt samarbejde og sikkerheds-ransagning i Europa

Huawei stiller sig til rådighed for en fuld sikkerheds-gennemgang i Europa. It-sikkerheds bør ses som en teknisk disciplin og ikke en ideologisk, lyder det fra selskabet.

Kinesiske Huawei er klar til at lade europæiske lande gennemgå selskabet ud fra en it-sikkerhedsmæssig vinkel, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Meldingen kommer fra Huawei EU-’ambassadør,’ Abraham Liu.

“Vi er altid villige til at acceptere gennemgang og forslag fra alle europæiske regeringer, kunder og partnere,” lyder det fra ham.

Han peger samtidig på, at it-sikkerhed bør ses som en teknisk disciplin og ikke en ideologisk.

“It-sikkerhed bør fortsat være et teknologisk emne istedet for et ideologisk. Teknologiske problemer kan altid løses. Det kan ideologiske ikke,” lyder det fra Abraham Liu.

Samtidig gentager Huawei-manden det budskab, som det kinesiske selskab har fremlagt gang på gang som svar på de mange rygter og beskyldninger om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske stat:

Nemlig at ingen nogensinde trods mange test udført af mange forskellige operatører har kunnet dokumentere, at der er it-sikkerhedsmæssige problemer med Huaweis udstyr.

Samme melding er Huaweis danske landechef, Jason LanYang, tidligere kommet med.

Han erklærede sig i et brev til Folketinget i december ligeledes klar til at besvare alle spørgsmål og forsikrede om, at Huawei overholdt alle love og regler.

Det kan du læse mere om her: Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere