Se opsigtsvækkende post fra Jeff Bezos: Amerikansk avis har afpresset mig med nøgenbilleder og intime sms'er

Verdens rigeste mand, Amazons Jeff Bezos, er ved at blive skilt. Han beskylder nu amerikansk avis for at have afpresset ham ved at have skaffet sig adgang til ‘uanstændigt’ indhold.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

Amazons Jeff Bezos beskylder den amerikanske sladder-avis National Enqirer for at forsøge at afpresse ham ved hjælp af forskellige nøgen-selfies af ham, som bladet angiveligt er kommet i besiddelse af.

Jeff Bezos, der er verdens rigeste mand, er for tiden ved at blive skilt fra hustru gennem 25 år, MacKenzie Bezos.

Det har rejst spekulationer om Amazons fremtid.

Det kan du læse mere om her: Jeff Bezos-skilsmisse kan få enorme konsekvenser

I et opsigtsvækkende indlæg på blogmediet Medium.com under overskriften ‘No thank you, mr Pecker’ fortæller Jeff Bezos om afpresningsforsøget.

‘Pecker’ er navnet på direktøren for AMI, der ejer National Enquirer, David Pecker.

Jeff Bezos ejer også avisen Washington Post, der i mediebilledet har en helt anden retning end National Enquirer, der støtter præsident Donald Trump.

Jeff Bezos skriver, at National Enquirer for nogle uger siden offentliggjorde en række intime sms-beskeder fra Jeff Bezos’ telefon.

Sladderbladet har undersøgt Jeff Bezos skilsmisse i flere uger og har blandt andet beskrevet, hvordan Bezos er fløjet til eksotiske destinationer i sit private jetfly med sin elskerinde, som ifølge National Enquirer hedder Lauren Sanchez.

Og da Bezos iværksatte en undersøgelse for at finde ud af, hvordan avisen var kommet i besiddelse af disse beskeder.

“For nogle dage siden modtog vi et tilbud: De [AMI] meddelte, at de lå inde med flere af mine sms-beskeder samt billeder, som de ville offentliggøre, hvis vi ikke stoppede efterforskningen,” skriver han.

Han bedyrer, at AMI mener, at billederne af Jeff Bezos har nyhedsværdi i den forstand, at de kan vise Amazons aktionærer, at Bezos har dårlig forretningsmæsisg dømmekraft.

Det afviser Jeff Bezos blankt med henvisning til, at han stiftede Amazon hjemme i sin garage for 20 år siden og at virksomheden i dag er blandt de mest værdifulde i verden.

Du kan læse hele indlægget fra Jeff Bezos her.

Annonce

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S