Microsoft sikkerhedschef: Internet Explorer er ikke en browser – brug den på eget ansvar

Ifølge Microsofts ledende sikkerhedschef er Internet Explorer uegnet som en internet-browser.

Artikel top billede

Internet Explorer bør ikke længere anses som en browser, lyder det fra sikkerhedschef hos Microsoft.

Microsofts globale cybersikkerhedschef, Chris Jackson, lægger ikke fingre imellem i hans seneste blog-indlæg på Microsofts it-pro hjemmeside.

Under overskriften ’Farerne ved at benytte Internet Explorer som standard-browser’, udpensler han de risici der følger ved fortsat at benytte selskabets nu forældede internet-browser ’Internet Browser’.

Han sammenligner det med at tegne et ’teknisk lån’, hvor man pantsætter organisationens sikkerhed.

I modsætning til andre tvivlsomme sikkerhedstiltag, som at slå sikkerhedsprotokollen ’User Account Control’ fra eller benytte et 32-bits operativsystem, svarer det til at banke sikkerheden helt tilbage til det forrige århundrede, påpeger han.

”Vi er endt i et scenarie hvor, hvis man skaber en ny hjemmeside i dag, og afvikler den på et lokalt intranet uden den fornødne ’mark-up’, ender ud i sikkerhedsstandarder fra 1999. Gisp!”, skriver han.

Se også: Microsofts Edge-browser får længe ventet feature: Fremover kan du få ’extensions’ på browseren

Det er ikke en browser

Ifølge sikkerhedschefen skal Internet Explorer ikke længere anses som en browser – den skal udelukkende benyttes som en kompatibilitetsløsning.

”Vi understøtter ingen nye web-standarder, og selvom mange sider måske virker som de skal, udvikles og testes der ikke længere på Internet Explorer”, advarer han.

I et svar til en læser uddyber han, at han ikke direkte fraråder Internet Explorer, men understreger i stedet at det udelukkende bruges der, hvor der er behov for programmet.

”Jeg siger ikke at IE ikke må bruges. Jeg siger at det ikke må bruges til alting – benyt ’Enterprise Mode Site List’ til at udnytte programmet hvor der er behov for det.” siger han fortsætter:

”Jeg vil ikke pådutte nogen en bestemt browser. Windows tilbyder en browser, men du bør bruge den som møder dine behov.”

Se også: Microsoft smider håndklædet i ringen: Vil lukke Microsoft Edge og bygge ny open source-browser i Windows 10

KMD A/S

SAP Senior konsulent

Københavnsområdet

Røde Kors

Data & Digitalisation Officer

Københavnsområdet

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S