Microsoft sikkerhedschef: Internet Explorer er ikke en browser – brug den på eget ansvar

Ifølge Microsofts ledende sikkerhedschef er Internet Explorer uegnet som en internet-browser.

Artikel top billede

Internet Explorer bør ikke længere anses som en browser, lyder det fra sikkerhedschef hos Microsoft.

Microsofts globale cybersikkerhedschef, Chris Jackson, lægger ikke fingre imellem i hans seneste blog-indlæg på Microsofts it-pro hjemmeside.

Under overskriften ’Farerne ved at benytte Internet Explorer som standard-browser’, udpensler han de risici der følger ved fortsat at benytte selskabets nu forældede internet-browser ’Internet Browser’.

Han sammenligner det med at tegne et ’teknisk lån’, hvor man pantsætter organisationens sikkerhed.

I modsætning til andre tvivlsomme sikkerhedstiltag, som at slå sikkerhedsprotokollen ’User Account Control’ fra eller benytte et 32-bits operativsystem, svarer det til at banke sikkerheden helt tilbage til det forrige århundrede, påpeger han.

”Vi er endt i et scenarie hvor, hvis man skaber en ny hjemmeside i dag, og afvikler den på et lokalt intranet uden den fornødne ’mark-up’, ender ud i sikkerhedsstandarder fra 1999. Gisp!”, skriver han.

Se også: Microsofts Edge-browser får længe ventet feature: Fremover kan du få ’extensions’ på browseren

Det er ikke en browser

Ifølge sikkerhedschefen skal Internet Explorer ikke længere anses som en browser – den skal udelukkende benyttes som en kompatibilitetsløsning.

”Vi understøtter ingen nye web-standarder, og selvom mange sider måske virker som de skal, udvikles og testes der ikke længere på Internet Explorer”, advarer han.

I et svar til en læser uddyber han, at han ikke direkte fraråder Internet Explorer, men understreger i stedet at det udelukkende bruges der, hvor der er behov for programmet.

”Jeg siger ikke at IE ikke må bruges. Jeg siger at det ikke må bruges til alting – benyt ’Enterprise Mode Site List’ til at udnytte programmet hvor der er behov for det.” siger han fortsætter:

”Jeg vil ikke pådutte nogen en bestemt browser. Windows tilbyder en browser, men du bør bruge den som møder dine behov.”

Se også: Microsoft smider håndklædet i ringen: Vil lukke Microsoft Edge og bygge ny open source-browser i Windows 10

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S