Tusindvis af uskyldige danskere rammes af dankortsvindel

Tusindvis af danskere rammes af ny form for dankort-svindel, hvor de bliver lænset uden at have dummet sig tidligere.

Artikel top billede

Tusindvis af danskere har tabt penge på grund af netsvindel, og bankerne oplever ifølge Politiken i stigende omfang, at danske bankkonti bliver lænset, uden at brugerne egentligt har dummet sig.

Det skyldes, at mange har lagt så mange data ud på nettet via handel og lignende, at hackerne har mulighed for at få fingre i dankort og digitale bankbøger.

“Du kan sidde med dit kort i lommen, men fordi du en gang har brugt det til en handel på internettet, og dine data er kommet i hænderne på de forkerte mennesker, så går det galt. Dermed er vi er alle potentielle ofre for netsvindel, uanset hvor meget vi passer på,” siger senioranalytiker i Danske Bank, Sune Gabelgaard, til avisen.

En ‘stor del’ af de 18.000 sager om netsvindel, som Danske Bank registrerede i fjor, er datalæk-sager, hvor konti lænses, uden at kunderne i forvejen har dummet sig ved at hoppe i phishingfælder eller lignende.

Nets meddeler, at en stor del af sagerne skyldes, at webbutikker eller deres underleverandører har fået lækket eller stjålet data.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job