Tusindvis af uskyldige danskere rammes af dankortsvindel

Tusindvis af danskere rammes af ny form for dankort-svindel, hvor de bliver lænset uden at have dummet sig tidligere.

Artikel top billede

Tusindvis af danskere har tabt penge på grund af netsvindel, og bankerne oplever ifølge Politiken i stigende omfang, at danske bankkonti bliver lænset, uden at brugerne egentligt har dummet sig.

Det skyldes, at mange har lagt så mange data ud på nettet via handel og lignende, at hackerne har mulighed for at få fingre i dankort og digitale bankbøger.

“Du kan sidde med dit kort i lommen, men fordi du en gang har brugt det til en handel på internettet, og dine data er kommet i hænderne på de forkerte mennesker, så går det galt. Dermed er vi er alle potentielle ofre for netsvindel, uanset hvor meget vi passer på,” siger senioranalytiker i Danske Bank, Sune Gabelgaard, til avisen.

En ‘stor del’ af de 18.000 sager om netsvindel, som Danske Bank registrerede i fjor, er datalæk-sager, hvor konti lænses, uden at kunderne i forvejen har dummet sig ved at hoppe i phishingfælder eller lignende.

Nets meddeler, at en stor del af sagerne skyldes, at webbutikker eller deres underleverandører har fået lækket eller stjålet data.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S