IBM og Red Hat står til at blive en kæmpe-udfordrer i cloud-markedet

AWS er verdens stærkeste cloud-firma for tiden fulgt af Microsoft. Med købet af Red Hat er IBM positioneret til at blive nummer tre foran Google.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke cloud-leverandører CIO'erne foretrækker som strategiske samarbejdspartnere
  • Se hvorfor IBM og Red Hat står til at kunne udfordre Google
  • AWS og Microsoft dominerer i dag markedet - og intet tyder på, at det vil ændre sig.
1.048
5:15 min
Amazon Web Services er verdens for tiden stærkeste rene cloud-leverandør. Selskabet har i de seneste år landet eksplosive vækstrater, og både kunder og partnere strømmer til.

Det kan du læse mere om her: AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

Mens ingen andre leverandører i verden kommer i nærheden af AWS på markedet for ‘clear cloud,’ ser billedet anderledes ud på markedet for hybride cloud-løsninger.

Her står Microsoft stærkt. Og med det nylige opkøb af Red Hat har en ny udfordrer meldt sig på banen, nemlig IBM.

Både Microsoft og IBM bygger her videre på

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job