IBM og Red Hat står til at blive en kæmpe-udfordrer i cloud-markedet

AWS er verdens stærkeste cloud-firma for tiden fulgt af Microsoft. Med købet af Red Hat er IBM positioneret til at blive nummer tre foran Google.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke cloud-leverandører CIO'erne foretrækker som strategiske samarbejdspartnere
  • Se hvorfor IBM og Red Hat står til at kunne udfordre Google
  • AWS og Microsoft dominerer i dag markedet - og intet tyder på, at det vil ændre sig.
1.048
5:15 min
Amazon Web Services er verdens for tiden stærkeste rene cloud-leverandør. Selskabet har i de seneste år landet eksplosive vækstrater, og både kunder og partnere strømmer til.

Det kan du læse mere om her: AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

Mens ingen andre leverandører i verden kommer i nærheden af AWS på markedet for ‘clear cloud,’ ser billedet anderledes ud på markedet for hybride cloud-løsninger.

Her står Microsoft stærkt. Og med det nylige opkøb af Red Hat har en ny udfordrer meldt sig på banen, nemlig IBM.

Både Microsoft og IBM bygger her videre på

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job