IBM og Red Hat står til at blive en kæmpe-udfordrer i cloud-markedet

AWS er verdens stærkeste cloud-firma for tiden fulgt af Microsoft. Med købet af Red Hat er IBM positioneret til at blive nummer tre foran Google.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke cloud-leverandører CIO'erne foretrækker som strategiske samarbejdspartnere
  • Se hvorfor IBM og Red Hat står til at kunne udfordre Google
  • AWS og Microsoft dominerer i dag markedet - og intet tyder på, at det vil ændre sig.
1.048
5:15 min
Amazon Web Services er verdens for tiden stærkeste rene cloud-leverandør. Selskabet har i de seneste år landet eksplosive vækstrater, og både kunder og partnere strømmer til.

Det kan du læse mere om her: AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

Mens ingen andre leverandører i verden kommer i nærheden af AWS på markedet for ‘clear cloud,’ ser billedet anderledes ud på markedet for hybride cloud-løsninger.

Her står Microsoft stærkt. Og med det nylige opkøb af Red Hat har en ny udfordrer meldt sig på banen, nemlig IBM.

Både Microsoft og IBM bygger her videre på

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S