IBM og Red Hat står til at blive en kæmpe-udfordrer i cloud-markedet

AWS er verdens stærkeste cloud-firma for tiden fulgt af Microsoft. Med købet af Red Hat er IBM positioneret til at blive nummer tre foran Google.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke cloud-leverandører CIO'erne foretrækker som strategiske samarbejdspartnere
  • Se hvorfor IBM og Red Hat står til at kunne udfordre Google
  • AWS og Microsoft dominerer i dag markedet - og intet tyder på, at det vil ændre sig.
1.048
5:15 min
Amazon Web Services er verdens for tiden stærkeste rene cloud-leverandør. Selskabet har i de seneste år landet eksplosive vækstrater, og både kunder og partnere strømmer til.

Det kan du læse mere om her: AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

Mens ingen andre leverandører i verden kommer i nærheden af AWS på markedet for ‘clear cloud,’ ser billedet anderledes ud på markedet for hybride cloud-løsninger.

Her står Microsoft stærkt. Og med det nylige opkøb af Red Hat har en ny udfordrer meldt sig på banen, nemlig IBM.

Både Microsoft og IBM bygger her videre på

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS