Efter blot tre dages behandlingstid: Konkurrencestyrelsen giver grønt lys til DXC’s køb af EG's serviceforretning

Det har taget Konkurrencestyrelsen blot tre arbejdsdage at behandle DXC Technologys køb af EG.

Artikel top billede

Efter blot tre arbejdsdages behandlingstid giver Konkurrencestyrelsen grønt lyst til DXC Technologys køb af danske EG.

Computerworld kunne i slutningen af januar afsløre, at EG var tæt på at blive solgt.

Dagen efter udsendte DXC Technology og EG så den officielle meddelelse om handlen, som du kan læse om her: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere.

DXC anmeldte købet til Konkurrencestyrelsen torsdag i sidste uge. Og allerede i dag er købet så godkendt.

“Der er tale om en fusion, hvor fusionsparterne er aktive på det samme marked, men hvor fusionsparterne tilsammen har en markedsandel på under 15 procent. i Danmark. Idet fusionen på baggrund af de foreliggende oplysninger ikke giver anledning til indsigelser, har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkendt fusionen efter en forenklet sagsbehandling,” meddeler styrelsen her.

DXC Technology overtager med handlen EG's service-forretning, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger, og den er fortsat til salg.

Satser på serviceforretningen
DXC’s køb af EG’s serviceforretning kommer i kølvandet på DXC’s køb af it-konsulenthuset BusinessNow i november i fjor.

Begge opkøb af sigter mod at vende DXC Technologys nedadgående vækstkurve.

“Vi er blandt de største leverandører af Microsoft Dynamics globalt set, og det var den manglende brik i puslespillet at få den lokale kompetence med de rigtige medarbejdere. Det gælder for Microsoft Dynamics, Infor og SAP," fortalte DXC Technologys danske topchef, Peter Winther-Schmidt til Computerworld i forbindelse med købet.

"Vi mener, at der er en vækstsynergi, fordi vi har nogle globale offerings, vi kan bringe i spil, men vi har manglet den lokale service- og implementeringskraft. Det får vi gennem EG’s meget dygtige arbejdsstyrk,” sagde han.

Du kan læse hele interviewet med ham her: EG-forretning er "den manglende brik" i puslespillet for DXC Technology: Her er planerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect