Efter blot tre dages behandlingstid: Konkurrencestyrelsen giver grønt lys til DXC’s køb af EG's serviceforretning

Det har taget Konkurrencestyrelsen blot tre arbejdsdage at behandle DXC Technologys køb af EG.

Artikel top billede

Efter blot tre arbejdsdages behandlingstid giver Konkurrencestyrelsen grønt lyst til DXC Technologys køb af danske EG.

Computerworld kunne i slutningen af januar afsløre, at EG var tæt på at blive solgt.

Dagen efter udsendte DXC Technology og EG så den officielle meddelelse om handlen, som du kan læse om her: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere.

DXC anmeldte købet til Konkurrencestyrelsen torsdag i sidste uge. Og allerede i dag er købet så godkendt.

“Der er tale om en fusion, hvor fusionsparterne er aktive på det samme marked, men hvor fusionsparterne tilsammen har en markedsandel på under 15 procent. i Danmark. Idet fusionen på baggrund af de foreliggende oplysninger ikke giver anledning til indsigelser, har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkendt fusionen efter en forenklet sagsbehandling,” meddeler styrelsen her.

DXC Technology overtager med handlen EG's service-forretning, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger, og den er fortsat til salg.

Satser på serviceforretningen
DXC’s køb af EG’s serviceforretning kommer i kølvandet på DXC’s køb af it-konsulenthuset BusinessNow i november i fjor.

Begge opkøb af sigter mod at vende DXC Technologys nedadgående vækstkurve.

“Vi er blandt de største leverandører af Microsoft Dynamics globalt set, og det var den manglende brik i puslespillet at få den lokale kompetence med de rigtige medarbejdere. Det gælder for Microsoft Dynamics, Infor og SAP," fortalte DXC Technologys danske topchef, Peter Winther-Schmidt til Computerworld i forbindelse med købet.

"Vi mener, at der er en vækstsynergi, fordi vi har nogle globale offerings, vi kan bringe i spil, men vi har manglet den lokale service- og implementeringskraft. Det får vi gennem EG’s meget dygtige arbejdsstyrk,” sagde han.

Du kan læse hele interviewet med ham her: EG-forretning er "den manglende brik" i puslespillet for DXC Technology: Her er planerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse