Efter blot tre dages behandlingstid: Konkurrencestyrelsen giver grønt lys til DXC’s køb af EG's serviceforretning

Det har taget Konkurrencestyrelsen blot tre arbejdsdage at behandle DXC Technologys køb af EG.

Artikel top billede

Efter blot tre arbejdsdages behandlingstid giver Konkurrencestyrelsen grønt lyst til DXC Technologys køb af danske EG.

Computerworld kunne i slutningen af januar afsløre, at EG var tæt på at blive solgt.

Dagen efter udsendte DXC Technology og EG så den officielle meddelelse om handlen, som du kan læse om her: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere.

DXC anmeldte købet til Konkurrencestyrelsen torsdag i sidste uge. Og allerede i dag er købet så godkendt.

“Der er tale om en fusion, hvor fusionsparterne er aktive på det samme marked, men hvor fusionsparterne tilsammen har en markedsandel på under 15 procent. i Danmark. Idet fusionen på baggrund af de foreliggende oplysninger ikke giver anledning til indsigelser, har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkendt fusionen efter en forenklet sagsbehandling,” meddeler styrelsen her.

DXC Technology overtager med handlen EG's service-forretning, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger, og den er fortsat til salg.

Satser på serviceforretningen
DXC’s køb af EG’s serviceforretning kommer i kølvandet på DXC’s køb af it-konsulenthuset BusinessNow i november i fjor.

Begge opkøb af sigter mod at vende DXC Technologys nedadgående vækstkurve.

“Vi er blandt de største leverandører af Microsoft Dynamics globalt set, og det var den manglende brik i puslespillet at få den lokale kompetence med de rigtige medarbejdere. Det gælder for Microsoft Dynamics, Infor og SAP," fortalte DXC Technologys danske topchef, Peter Winther-Schmidt til Computerworld i forbindelse med købet.

"Vi mener, at der er en vækstsynergi, fordi vi har nogle globale offerings, vi kan bringe i spil, men vi har manglet den lokale service- og implementeringskraft. Det får vi gennem EG’s meget dygtige arbejdsstyrk,” sagde han.

Du kan læse hele interviewet med ham her: EG-forretning er "den manglende brik" i puslespillet for DXC Technology: Her er planerne.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job