Efter blot tre dages behandlingstid: Konkurrencestyrelsen giver grønt lys til DXC’s køb af EG's serviceforretning

Det har taget Konkurrencestyrelsen blot tre arbejdsdage at behandle DXC Technologys køb af EG.

Artikel top billede

Efter blot tre arbejdsdages behandlingstid giver Konkurrencestyrelsen grønt lyst til DXC Technologys køb af danske EG.

Computerworld kunne i slutningen af januar afsløre, at EG var tæt på at blive solgt.

Dagen efter udsendte DXC Technology og EG så den officielle meddelelse om handlen, som du kan læse om her: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere.

DXC anmeldte købet til Konkurrencestyrelsen torsdag i sidste uge. Og allerede i dag er købet så godkendt.

“Der er tale om en fusion, hvor fusionsparterne er aktive på det samme marked, men hvor fusionsparterne tilsammen har en markedsandel på under 15 procent. i Danmark. Idet fusionen på baggrund af de foreliggende oplysninger ikke giver anledning til indsigelser, har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkendt fusionen efter en forenklet sagsbehandling,” meddeler styrelsen her.

DXC Technology overtager med handlen EG's service-forretning, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger, og den er fortsat til salg.

Satser på serviceforretningen
DXC’s køb af EG’s serviceforretning kommer i kølvandet på DXC’s køb af it-konsulenthuset BusinessNow i november i fjor.

Begge opkøb af sigter mod at vende DXC Technologys nedadgående vækstkurve.

“Vi er blandt de største leverandører af Microsoft Dynamics globalt set, og det var den manglende brik i puslespillet at få den lokale kompetence med de rigtige medarbejdere. Det gælder for Microsoft Dynamics, Infor og SAP," fortalte DXC Technologys danske topchef, Peter Winther-Schmidt til Computerworld i forbindelse med købet.

"Vi mener, at der er en vækstsynergi, fordi vi har nogle globale offerings, vi kan bringe i spil, men vi har manglet den lokale service- og implementeringskraft. Det får vi gennem EG’s meget dygtige arbejdsstyrk,” sagde han.

Du kan læse hele interviewet med ham her: EG-forretning er "den manglende brik" i puslespillet for DXC Technology: Her er planerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo