EG-forretning er "den manglende brik" i puslespillet for DXC Technology: Her er planerne

Interview: Med opkøbet af EG's serviceforretning øger DXC Technology selskabets danske kræfter til at eksekvere på virksomhedens globale tilbud. Det er den plan, der skal hjælpe med at rette op mange års dramatisk fald i væksten. "Med den nærhed, de kompetencer og dygtige medarbejdere, EG kommer med, kan vi i højere grad opskalere med vores globale kompetencer. Derved kan vi få skabt den vækstsynergi," lyder det.

Artikel top billede

Peter Winther-Schmidt, administrerende direktør for DXC Technology i Danmark. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i DXC Technology's planer med opkøbet af EG's serviceforretning
  • Se hvordan opkøbet DXC Technology vil vende den nedadgående vækstkurve
  • Bliv klogere på hvilke udfordringer der vil være med integrationen af de to virksomheder
  • Find ud af hvorfor DXC Technology er ikke interesseret i at overtage hele EG-forretningen
1.032
5:15 min
Først købte DXC Technology it-konsulenthuset BusinessNow i begyndelsen af november, og fredag fortsatte selskabet så den ekspansive strategi med opkøbet af EG's serviceforretning.

Selskabet, der opstod i 2017 efter en fusion mellem HP Enterprise og CSC, har været i massiv vækstkrise i flere år, hvor virksomheden alene i de seneste tre år har tabt mere end 1,5 milliarder kroner.

Derfor skal den nedadgående vækstkurve knækkes hurtigst muligt, og her spiller opkøbet af EG's serviceforretning en nøglerolle.

Det nye forretningsben skal nemlig sørge for, at virksomhedens globale tilbud i højere grad slår igennem på det danske marked.

Peter Winther-Schmidt, topchef for DXC Technology i Danmark, kalder over for Computerworld det nye opkøb for "den manglende brik i puslespillet".

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S