EG-forretning er "den manglende brik" i puslespillet for DXC Technology: Her er planerne

Interview: Med opkøbet af EG's serviceforretning øger DXC Technology selskabets danske kræfter til at eksekvere på virksomhedens globale tilbud. Det er den plan, der skal hjælpe med at rette op mange års dramatisk fald i væksten. "Med den nærhed, de kompetencer og dygtige medarbejdere, EG kommer med, kan vi i højere grad opskalere med vores globale kompetencer. Derved kan vi få skabt den vækstsynergi," lyder det.

Artikel top billede

Peter Winther-Schmidt, administrerende direktør for DXC Technology i Danmark. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i DXC Technology's planer med opkøbet af EG's serviceforretning
  • Se hvordan opkøbet DXC Technology vil vende den nedadgående vækstkurve
  • Bliv klogere på hvilke udfordringer der vil være med integrationen af de to virksomheder
  • Find ud af hvorfor DXC Technology er ikke interesseret i at overtage hele EG-forretningen
1.032
5:15 min
Først købte DXC Technology it-konsulenthuset BusinessNow i begyndelsen af november, og fredag fortsatte selskabet så den ekspansive strategi med opkøbet af EG's serviceforretning.

Selskabet, der opstod i 2017 efter en fusion mellem HP Enterprise og CSC, har været i massiv vækstkrise i flere år, hvor virksomheden alene i de seneste tre år har tabt mere end 1,5 milliarder kroner.

Derfor skal den nedadgående vækstkurve knækkes hurtigst muligt, og her spiller opkøbet af EG's serviceforretning en nøglerolle.

Det nye forretningsben skal nemlig sørge for, at virksomhedens globale tilbud i højere grad slår igennem på det danske marked.

Peter Winther-Schmidt, topchef for DXC Technology i Danmark, kalder over for Computerworld det nye opkøb for "den manglende brik i puslespillet".

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo