EG-forretning er "den manglende brik" i puslespillet for DXC Technology: Her er planerne

Interview: Med opkøbet af EG's serviceforretning øger DXC Technology selskabets danske kræfter til at eksekvere på virksomhedens globale tilbud. Det er den plan, der skal hjælpe med at rette op mange års dramatisk fald i væksten. "Med den nærhed, de kompetencer og dygtige medarbejdere, EG kommer med, kan vi i højere grad opskalere med vores globale kompetencer. Derved kan vi få skabt den vækstsynergi," lyder det.

Artikel top billede

Peter Winther-Schmidt, administrerende direktør for DXC Technology i Danmark. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i DXC Technology's planer med opkøbet af EG's serviceforretning
  • Se hvordan opkøbet DXC Technology vil vende den nedadgående vækstkurve
  • Bliv klogere på hvilke udfordringer der vil være med integrationen af de to virksomheder
  • Find ud af hvorfor DXC Technology er ikke interesseret i at overtage hele EG-forretningen
1.032
5:15 min
Først købte DXC Technology it-konsulenthuset BusinessNow i begyndelsen af november, og fredag fortsatte selskabet så den ekspansive strategi med opkøbet af EG's serviceforretning.

Selskabet, der opstod i 2017 efter en fusion mellem HP Enterprise og CSC, har været i massiv vækstkrise i flere år, hvor virksomheden alene i de seneste tre år har tabt mere end 1,5 milliarder kroner.

Derfor skal den nedadgående vækstkurve knækkes hurtigst muligt, og her spiller opkøbet af EG's serviceforretning en nøglerolle.

Det nye forretningsben skal nemlig sørge for, at virksomhedens globale tilbud i højere grad slår igennem på det danske marked.

Peter Winther-Schmidt, topchef for DXC Technology i Danmark, kalder over for Computerworld det nye opkøb for "den manglende brik i puslespillet".

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse