Microsoft giver hint om lanceringsdato for HoloLens 2: Se den kryptiske video her

Manden med ansvaret for HoloLens hos Microsoft har netop lagt en video op, der efter alt at dømme betyder, at en ny version af HoloLens præsenteres senere på måneden.

Artikel top billede

En 42-sekunders video, der blev uploadet i går, har allerede fået stor opmærksomhed.

Den viser, efter alt at dømme, den chip, som kommer til at sidde i Microsoft næste version af selskabets HoloLens-brille samt datoen for lanceringen.

Det er Microsofts hovedarkitekt bag HoloLens, Alex Kipman, technical fellow, AI perception and Mixed Reality, der lagde videoen op på twitter med beskeden:

"2.24.19 - are you excited? I know I am..."

Det kortfattede besked indikerer sandsynligvis, at Microsoft 24. februar på et pressevent til Mobile World Congress-konferencen i Barcelona vil præsentere Microsofts næste version af selskabets holografiske brille - HoloLens 2.

Læs også: Vi prøver Magic Leap – klodens mest avancerede AR-briller

På presseeventet i Barcelona er det planlagt, at Alex Kipman, CEO Satya Nadella og vicepræsident for Azure, Julia White, indtager scenen, hvilket kun har fået spekulationerne om en ny HoloLens til at tage til.

Det er sandsynligvis Microsofts egendesignede AI-chip, der skal analysere visuel data direkte i enheden, der vises i videoen.

HoloLens 2 forventes også at inkludere Microsofts næste generation af Kinect-sensoren, og det forventes ligeledes, at Microsoft i forhold til processor skifter Intel ud med en Qualcomm Snapdragon 850 ARM.

Microsoft lancerede HoloLens i 2016. Brillerne anvendes i dag i blandt andet bilindustrien, luftfarts-industrien og i byggebranchen, men Microsoft taler generelt ikke meget om salgstallene.

Prisen for Microsoft Hololens commercial suite er 41.499 kroner.

Læs også: Maersk Drilling indgår augmented reality-samarbejde med Microsoft: Nu skal borerigge inspiceres virtuelt

Microsoft skal levere briller til 100.000 amerikanske soldater - skal bruges på skarpe missioner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo