Kapitalfond pumper 200 millioner kroner i dansk-stiftet kryptovaluta-firma

Det dansk-stiftede kryptovaluta-firma Chainanalysis henter 200 millioner kroner hjem i investeringsrunde. Forude venter stor ekspansion.

Artikel top billede

Pengene vælter ind i det det dansk-stiftede kryptovaluta-firma Chainanalysis, der har specialiseret sig i at analysere betalinger med kryptovaluta, meddeler selskabet i her.

Investeringen kommer primært fra kapitalfonden Accel, der fornylig investerede 59 millioner kroner i danske Humio.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-startup henter investering på knap 60 millioner fra stor Facebook-investor

Chainanalysis blev grundlagt i 2014 i København af Jan Møller, Michael Grønager og Jonathan Levin og har i dag hovedkontor i New York.

Selskabets software hedder Chainanalysis KYT (‘Know your transaction’) og anvendes til at validere transaktioner med kryptovaluta

Det er der et marked for, fordi kryptovaluta er yndet betalingsform i kriminelle miljøer, da kryptovaluta-området fortsat ligger uden for de etablerede finans-miljøers kontrol.

I første omgang fokuserede Chainanalysis på bitcoin, men softwaren dækker i dag også ethereum, litecoin, bitcoin cash og stablecoins.

Selskabet har i dag omkring 90 medarbejdere og søger efter masser af medarbejdere. Selskabet har således for tiden 29 ledige stillinger, som det ønsker besat. Dem finder du her.

Chainanalysis meddeler, at selskabet nu har rejst 30 millioner dollar - omkring 200 millioner kroner - i dets anden investeringsrunde.

Pengene skal anvendes til at ‘understøtte den strategiske produktudvikling af ny anvendelse af kryptovaluta,’ meddeler selskabet.

Ligeledes skal nogle af pengene anvendes til at åbne en udviklings-afdeling i London.

Accel-partner Amit Kumar meddeler, at kapitalfonden ‘ser frem til’ at understøtte Chainanalysis’ ekspansion i Europa, USA og Asien.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S