Artikel top billede

Kapitalfond pumper 200 millioner kroner i dansk-stiftet kryptovaluta-firma

Det dansk-stiftede kryptovaluta-firma Chainanalysis henter 200 millioner kroner hjem i investeringsrunde. Forude venter stor ekspansion.

Pengene vælter ind i det det dansk-stiftede kryptovaluta-firma Chainanalysis, der har specialiseret sig i at analysere betalinger med kryptovaluta, meddeler selskabet i her.

Investeringen kommer primært fra kapitalfonden Accel, der fornylig investerede 59 millioner kroner i danske Humio.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-startup henter investering på knap 60 millioner fra stor Facebook-investor

Chainanalysis blev grundlagt i 2014 i København af Jan Møller, Michael Grønager og Jonathan Levin og har i dag hovedkontor i New York.

Selskabets software hedder Chainanalysis KYT (‘Know your transaction’) og anvendes til at validere transaktioner med kryptovaluta

Det er der et marked for, fordi kryptovaluta er yndet betalingsform i kriminelle miljøer, da kryptovaluta-området fortsat ligger uden for de etablerede finans-miljøers kontrol.

I første omgang fokuserede Chainanalysis på bitcoin, men softwaren dækker i dag også ethereum, litecoin, bitcoin cash og stablecoins.

Selskabet har i dag omkring 90 medarbejdere og søger efter masser af medarbejdere. Selskabet har således for tiden 29 ledige stillinger, som det ønsker besat. Dem finder du her.

Chainanalysis meddeler, at selskabet nu har rejst 30 millioner dollar - omkring 200 millioner kroner - i dets anden investeringsrunde.

Pengene skal anvendes til at ‘understøtte den strategiske produktudvikling af ny anvendelse af kryptovaluta,’ meddeler selskabet.

Ligeledes skal nogle af pengene anvendes til at åbne en udviklings-afdeling i London.

Accel-partner Amit Kumar meddeler, at kapitalfonden ‘ser frem til’ at understøtte Chainanalysis’ ekspansion i Europa, USA og Asien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis