USA vil ‘have svært’ ved at være tilstede i europæiske lande, der samarbejder med Huawei

Det vil ‘være svært’ for USA at være tilstede i europæiske lande, der samarbejder med kinesiske Huawei, lyder det fra den amerikanske udenrigsminister Mike Pompeo.

Artikel top billede

Den amerikanske udenrigsminister Mike Pompeo skærper nu tonen yderligere i USA’s kamp mod kinesiske Huawei, som USA mener spionerer på den kinesiske stats vegne.

Udenrigsministeren advarer ifølge Zdnet om, at et samarbejde mellem Huawei og europæiske lande vil ‘gøre det mere vanskeligt for Amerika at være tilstede’ i disse lande.

“Vi vil være helt sikre på at gøre både muligheder og risici ved at anvende det pågældende udstyr helt klart for dem [landene, red],” siger han.

Mike Pompeo er i disse dage på besøg i Ungarn, hvor Huaweis udstyr er meget udbredt.

I forbindelse med besøget har han præsenteret amerikanske planer om et stort forsvarssamarbejde med Ungarn inklusive forskellige dyre forsvarssystemer.

Men problemer et altså Huawei.

“Vi har set det over hele verden: Det gør det sværere for Amerika at være tilstede i disse lande, hvis de anvender dette udstyr de steder, hvor vi har vigtige amerikanske systemer,” siger han.

Mike Pompeo har i forbindelse med besøget diskuteret ‘farerne ved at tillade Kina at etablere et brohoved’ med den ungarske forsvarsminister, Peter Szijarto, fortæller han.

Han fortsætter herefter den europæiske rundtur med at besøge Polen og Slovakiet.

Polen overvejer for tiden at følge i flere andre landes fodspor og udelukke Huawei som leverandør af de centrale elementer i det kommende 5G-netværk.

Huawei har tilbudt at åbne en cybersikkerheds-hub i Polen, ligesom selskabet har erklæret sig klar til fuld kontrol og gennemsyn af europæiske myndigheder.

Læs også:

Huawei erklærer sig klar til fuldt samarbejde og sikkerheds-ransagning i Europa

Huawei efter kritik af sikkerhed i Storbritannien: Det vil tage tre til fem år for os at rette alle problemerne

Huaweis kontor i København ransaget af dansk politi: To personer udvist af Danmark

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S