IT-Branchen: Ny beføjelser til Center for Cybersikkerhed kan koste dansk erhvervsliv milliarder af kroner

Ny cyberlov, der skal give Center for Cybersikkerhed adgang til danske virksomheders data, kan ende med at koste dansk erhvervsliv milliarder kroner, advarer IT-Branchen. Lovforslaget ligner noget fra Kina og Rusland, lyder advarslen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danske virksomheder står til at vinke farvel til milliarder af kroner i tabt omsætning, hvis regeringens forslag om at give Center for Cybersikkerhed øgede beføjelser går igennem.

Sådan lyder advarslen fra brancheorganisationen IT-Branchen, der betegner lovforslaget som ‘noget, der er lige så slemt som russiske og kinesiske love.’

Med lovforslaget vil regeringen gøre det muligt for Center for Cybersikkerhed uden dommerkendelse af kigge nærmere i virksomhedernes og myndigheders data.

Det kan du læse mere om her: Regeringen vil give Center for Cybersikkerhed adgang til virksomheders og ansattes data uden retskendelser: DI bekymret

Lovforslaget har fået kritikken til at rejse sig. Blandt andet har milliardvirksomheden Tradeshift truet med helt at forlade Danmark, hvis lovforslaget vedtages.

Det kan du læse mere om her: Dansk milliardvirksomhed truer med at forlade Danmark, hvis nye regler for Center for Cybersikkerhed bliver vedtaget

IT-Branchen mener, at det vil ramme dansk eksport meget voldsomt, hvis Center for Cybersikkerhed får hjemmel til at kigge dybt i data uden foregående retskendelse.

“Danmarks eksport lyder ifølge Dansk Erhverv i dag på 1.100 milliarder kroenr.. En væsentlig del af den erhvervsomsætning kan dog med et nyt lovforslag forsvinde som dug for solen,” lyder det fra ITB.

Her peger man istedet på Tyskland som et eksempel til efterfølgelse. Tyskland har nemlig i mange år haft det, som ITB kalder for ‘no backdoor guarantee.’

Og det er noget, der har gavnet tyske virksomheders eksport-bestræbelser, påpeger brancheforeningen.

“Danmark har [i dag, red] netop en styrkeposition, fordi der er tillid til dansk digitalisering, og fordi vi internationalt er kendt for, at her kan du bedrive virksomhed uden en statsmagt bruger sit magtmonopol til at banke døren ind og gennemrode dine og dine kunders data. Desværre ser det ud til, at regeringen med et enkelt pennestrøg nu vil give køb på den tillid, vi har brugt år på at opbygge,” lyder det formand for IT-Branchens sikkerhedsudvalg og koncerndirektør i Liga ApS, Bjarke Alling.

“Det er undergravende for tilliden til danske virksomheder, hvis vi nu åbner en ladeport af tvivl -specielt når vi nu med al tydelighed kan se, at det helt konkret betyder tabte kontrakter og mistet eksportvækst for virksomhederne, hvis man går den vej,” siger han.

Læs også:

Center for Cybersikkerhed om mulig tvangs-indskrivning af danske virksomheder: “Påbuddet er en detalje i forhold til, hvordan vi forestiller os, at netværket skulle udbredes”

Kritikken hagler ned over forslag om nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed: "Konkurrenceforvridende" og "rammer retssikkerheden"

Virksomheder skrotter CFCS til overvågnings-opgave: “Det er ikke alle informationer, vi er interesseret i at dele med centeret”

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job