IT-Branchen: Ny beføjelser til Center for Cybersikkerhed kan koste dansk erhvervsliv milliarder af kroner

Ny cyberlov, der skal give Center for Cybersikkerhed adgang til danske virksomheders data, kan ende med at koste dansk erhvervsliv milliarder kroner, advarer IT-Branchen. Lovforslaget ligner noget fra Kina og Rusland, lyder advarslen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danske virksomheder står til at vinke farvel til milliarder af kroner i tabt omsætning, hvis regeringens forslag om at give Center for Cybersikkerhed øgede beføjelser går igennem.

Sådan lyder advarslen fra brancheorganisationen IT-Branchen, der betegner lovforslaget som ‘noget, der er lige så slemt som russiske og kinesiske love.’

Med lovforslaget vil regeringen gøre det muligt for Center for Cybersikkerhed uden dommerkendelse af kigge nærmere i virksomhedernes og myndigheders data.

Det kan du læse mere om her: Regeringen vil give Center for Cybersikkerhed adgang til virksomheders og ansattes data uden retskendelser: DI bekymret

Lovforslaget har fået kritikken til at rejse sig. Blandt andet har milliardvirksomheden Tradeshift truet med helt at forlade Danmark, hvis lovforslaget vedtages.

Det kan du læse mere om her: Dansk milliardvirksomhed truer med at forlade Danmark, hvis nye regler for Center for Cybersikkerhed bliver vedtaget

IT-Branchen mener, at det vil ramme dansk eksport meget voldsomt, hvis Center for Cybersikkerhed får hjemmel til at kigge dybt i data uden foregående retskendelse.

“Danmarks eksport lyder ifølge Dansk Erhverv i dag på 1.100 milliarder kroenr.. En væsentlig del af den erhvervsomsætning kan dog med et nyt lovforslag forsvinde som dug for solen,” lyder det fra ITB.

Her peger man istedet på Tyskland som et eksempel til efterfølgelse. Tyskland har nemlig i mange år haft det, som ITB kalder for ‘no backdoor guarantee.’

Og det er noget, der har gavnet tyske virksomheders eksport-bestræbelser, påpeger brancheforeningen.

“Danmark har [i dag, red] netop en styrkeposition, fordi der er tillid til dansk digitalisering, og fordi vi internationalt er kendt for, at her kan du bedrive virksomhed uden en statsmagt bruger sit magtmonopol til at banke døren ind og gennemrode dine og dine kunders data. Desværre ser det ud til, at regeringen med et enkelt pennestrøg nu vil give køb på den tillid, vi har brugt år på at opbygge,” lyder det formand for IT-Branchens sikkerhedsudvalg og koncerndirektør i Liga ApS, Bjarke Alling.

“Det er undergravende for tilliden til danske virksomheder, hvis vi nu åbner en ladeport af tvivl -specielt når vi nu med al tydelighed kan se, at det helt konkret betyder tabte kontrakter og mistet eksportvækst for virksomhederne, hvis man går den vej,” siger han.

Læs også:

Center for Cybersikkerhed om mulig tvangs-indskrivning af danske virksomheder: “Påbuddet er en detalje i forhold til, hvordan vi forestiller os, at netværket skulle udbredes”

Kritikken hagler ned over forslag om nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed: "Konkurrenceforvridende" og "rammer retssikkerheden"

Virksomheder skrotter CFCS til overvågnings-opgave: “Det er ikke alle informationer, vi er interesseret i at dele med centeret”

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job