IT-Branchen: Ny beføjelser til Center for Cybersikkerhed kan koste dansk erhvervsliv milliarder af kroner

Ny cyberlov, der skal give Center for Cybersikkerhed adgang til danske virksomheders data, kan ende med at koste dansk erhvervsliv milliarder kroner, advarer IT-Branchen. Lovforslaget ligner noget fra Kina og Rusland, lyder advarslen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danske virksomheder står til at vinke farvel til milliarder af kroner i tabt omsætning, hvis regeringens forslag om at give Center for Cybersikkerhed øgede beføjelser går igennem.

Sådan lyder advarslen fra brancheorganisationen IT-Branchen, der betegner lovforslaget som ‘noget, der er lige så slemt som russiske og kinesiske love.’

Med lovforslaget vil regeringen gøre det muligt for Center for Cybersikkerhed uden dommerkendelse af kigge nærmere i virksomhedernes og myndigheders data.

Det kan du læse mere om her: Regeringen vil give Center for Cybersikkerhed adgang til virksomheders og ansattes data uden retskendelser: DI bekymret

Lovforslaget har fået kritikken til at rejse sig. Blandt andet har milliardvirksomheden Tradeshift truet med helt at forlade Danmark, hvis lovforslaget vedtages.

Det kan du læse mere om her: Dansk milliardvirksomhed truer med at forlade Danmark, hvis nye regler for Center for Cybersikkerhed bliver vedtaget

IT-Branchen mener, at det vil ramme dansk eksport meget voldsomt, hvis Center for Cybersikkerhed får hjemmel til at kigge dybt i data uden foregående retskendelse.

“Danmarks eksport lyder ifølge Dansk Erhverv i dag på 1.100 milliarder kroenr.. En væsentlig del af den erhvervsomsætning kan dog med et nyt lovforslag forsvinde som dug for solen,” lyder det fra ITB.

Her peger man istedet på Tyskland som et eksempel til efterfølgelse. Tyskland har nemlig i mange år haft det, som ITB kalder for ‘no backdoor guarantee.’

Og det er noget, der har gavnet tyske virksomheders eksport-bestræbelser, påpeger brancheforeningen.

“Danmark har [i dag, red] netop en styrkeposition, fordi der er tillid til dansk digitalisering, og fordi vi internationalt er kendt for, at her kan du bedrive virksomhed uden en statsmagt bruger sit magtmonopol til at banke døren ind og gennemrode dine og dine kunders data. Desværre ser det ud til, at regeringen med et enkelt pennestrøg nu vil give køb på den tillid, vi har brugt år på at opbygge,” lyder det formand for IT-Branchens sikkerhedsudvalg og koncerndirektør i Liga ApS, Bjarke Alling.

“Det er undergravende for tilliden til danske virksomheder, hvis vi nu åbner en ladeport af tvivl -specielt når vi nu med al tydelighed kan se, at det helt konkret betyder tabte kontrakter og mistet eksportvækst for virksomhederne, hvis man går den vej,” siger han.

Læs også:

Center for Cybersikkerhed om mulig tvangs-indskrivning af danske virksomheder: “Påbuddet er en detalje i forhold til, hvordan vi forestiller os, at netværket skulle udbredes”

Kritikken hagler ned over forslag om nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed: "Konkurrenceforvridende" og "rammer retssikkerheden"

Virksomheder skrotter CFCS til overvågnings-opgave: “Det er ikke alle informationer, vi er interesseret i at dele med centeret”

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S