It-eksperter retter voldsom kritik af ny overvågningslov: Alt for vidtgående

Endnu en organisation melder sig nu i koret over kritikere af regeringens lovforslag om at give flere beføjelser til Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede

Lovforslaget om flere beføjelser har allerede fået hård kritik fra flere sider inden, det er blevet stemt igennem i Folketinget.

Nu melder ingeniørforeningen IDA's it-panel sig også i debatten, og kritiserer forslaget for at være for vidtgående.

“Det bliver alt for omfangsrigt, og i sidste ende er den øgede overvågning en indskrænkelse af den personlige frihed. Derfor er det afgørende vigtigt, at der indskrives en specifik beskrivelse af, hvilke virksomheder og hvilke funktioner i kommuner, regioner og kommuner, der eventuelt vil kunne høre under denne definition,” siger formanden for Ingeniørforeningens fagtekniske selskab IDA IT, Kåre Løvgren, i en pressemeddelelse.

Læs også: Kritikken hagler ned over forslag om nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed: "Konkurrenceforvridende" og "rammer retssikkerheden"

Han kalder det samtidig “absurd,” hvis der ikke kommer klare definitioner for, hvem lovforslaget kommer til at ramme.

Kritikken er særlig rettet imod, at lovforslaget ikke lægger klare rammer for, hvornår Center for Cybersikkerhed kan pålægge en virksomhed at blive overvåget, det er alt for ukonkret, mener man hos fagforeningen.

“Det nuværende udkast er alt for elastisk og sikrer ikke den nødvendige definition af hvilke områder, der skal betegnes som kritisk infrastruktur.”

Bred vifte af kritikere

Alle de store interesseorganisationer for dansk erhvervsliv har allerede kritiseret forslaget for at være alt for vidtgående.

Samtidig har den danske milliardvirksomhed Tradeshift truet med, at man ville flytte virksomheden ud af Danmark, hvis lovforslaget bliver vedtaget i Folketinget.

Læs mere her: Dansk milliardvirksomhed truer med at forlade Danmark, hvis nye regler for Center for Cybersikkerhed bliver vedtaget

Men kritikken kommer ikke kun fra det private erhvervsliv. Hos Lægeforeningen frygter man også, at lovgivningen får alt for vigtrækkende konsekvenser.

“Lægeforeningen mener, at lovændringen medfører en væsentlig udvidelse af personkredsen, der kan få adgang til journaldata. Det medfører en risiko for, at tilliden og fortrolighedsforholdet mellem læge og patient kompromitteres,” skriver foreningen i et åbent høringssvar til forsvarsministeren.

Samtidig foreslår Lægeforeningen, at man begrænser antallet af personer der har adgang til patientdata mest muligt.

“Vi mener derfor, at lovforslaget i højere grad skal sikre, at personfølsomme helbredsoplysninger ikke deles blandt personer, der ikke har patienterne i aktuel behandling.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job