Huawei-topchef afviser spionanklager: Vi har fuld gennemsigtighed og giver fuld indsigt i software - USA's anklager handler om noget andet

USA anvender en stor national maskine til at tryne et lille selskab, lyder det fra Huawei. “Handler det her mon egentlig om cybersikkerhed eller ligger der andet bag?,’ spørger selskabet efter måneders kritik.

Artikel top billede

(Foto: Huawei)

Huawei har i den seneste tid gennemført en nærmest komplet omskrivning af selskabets legacy-software.

Sådan lyder det Huaweis såkaldte ‘rotating CEO,’ Eric Xu, i et modangreb rettet mod den meget omfattende kritik, som Huawei i den seneste tid har været genstand for i Vesten.

Her er der udpræget nervøsitet for, at Huawei via selskabets meget udbredte netværksudstyr spionerer på vegne af den kinesiske regering.

Det har fået blandt andet Storbritannien til at udelukke Huawei fra at levere udstyr til de centrale dele af det kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Eric Xu siger nu, at drøftelser mellem Huawei og den britiske efterretningstjeneste GCHQ har fået Huawei til at ‘gentænke’ selskabets kode og gennemføre en næsten komplet omskrivning af dets legacy-software.

Omskrivningen har gjort, at Huawei nu er på omgangshøjde med de gældende standarder, ligesom den har gjort, at Huaweis software er ‘fremtidssikret,’ lyder det fra direktøren.

Huawei har desuden forlængst ansat den tidligere CIO og toprådgiver for den britiske regering, John Suffolk, som øverste chef for Huaweis selvstændige sikkerhedslaboratorium i Banbury.

Her splittes Huaweis produkter ad, og software-koden gennemgåes nøje af sikkerhedseksperter fra de britiske cyber-myndigheder, fortæller han.

Forbilledligt samarbejde

Samarbejdet er forbilledligt, lyder det fra direktøren, der roser Storbritanniens tilgang med ‘klare regler og rationel regulering’ som et fundament for samarbejdet

Ifølge Huawei har de britiske efterretningstjenester ikke fundet nogen bagdøre i selskabets software overhovedet.

Samarbejdet har dog ført til forskellige diskussioner i Huawei om, hvordan selskab kan beskytte og udvikle produkt-porteføljen, når alt på denne måde bliver lagt åbent frem - uden at fleksibiliteten og udviklingsmulighederne går fløjten.

Resultatet er blevet en aftale om, at Huawei vil investere to milliarder dollar over de kommende fem år i at forbedre selskabets software-udvikling.

“Så diskussionen om bagdøre blev faktisk adresseret i Storbritannien for lang tid siden,” siger direktøren.

Huawei-direktøren skyder desuden skarpt tilbage på USA’s udenrigsminister Mike Pompeo, som for få dagen siden meddelte, at USA vil ‘have svært’ ved at være i lande, der samarbejder med Huawei.

Det kan du læse mere om her: USA vil ‘have svært’ ved at være tilstede i europæiske lande, der samarbejder med Huawei

Eric Xu peger på, at Huawei i dag praktisk taget ikke er tilstede i USA med selskabets produkter til enterprise, netværk og forbruger-elektronik.

“Hr Pompeus bemærkninger er endnu en indikation på, at den amerikanske regering er i gang med en velplanlagt, geopolitisk kampagne mod Huawei,” siger direktøren.

Så lille som et sesamfrø

“Dybest set anvender USA en stor, national maskine mod en lille virksomhed - så lille som et sesamfrø,” siger topchefen.

Han mener iøvrigt, at Huaweis kunder i mere end 170 lande nok bedre end den amerikanske regering kan vurdere, hvilket slags firma Huawei er.

“Handler den nuværende fokusering på Huawei virkelig om cybersikkerhed, eller kunne der være andre motiver?,” spørger han.

Ifølge Eric Xu ‘hævder visse personer’, at kampagnen mod Huawei egentlig handler om den handelskrig, der for tiden udspiller sig mellem USA og Kina - og altså ikke om cybersikkerheden og beskyttelsen af forbrugerne i andre lande.

“Anvender disse lande teknologi fra Huawei, ville de amerikanske efterretningstjenester have sværere ved at få adgang til informationer om deres borgere,” siger Huawei-chefen.

I samme forbindelse nævner han, at der ikke er nogle amerikanske selskaber på listen over de fem største leverandører i verden af 5G-udstyr.

De er nemlig for tiden Nokia, Ericsson, Huawei, Samsung og ZTE.

Direktøren peger desuden på, at Kina og Europa ‘længe’ har arbejdet sammen på at skabe en global standard for både 5G og fremtidge mobil-teknologier.

Disse standarder skal sikre større klarhed og transparens i markedet.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Huawei efter kritik af sikkerhed i Storbritannien: Det vil tage tre til fem år for os at rette alle problemerne

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Huawei erklærer sig klar til fuldt samarbejde og sikkerheds-ransagning i Europa

Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse