USA vil ‘have svært’ ved at være tilstede i europæiske lande, der samarbejder med Huawei

Det vil ‘være svært’ for USA at være tilstede i europæiske lande, der samarbejder med kinesiske Huawei, lyder det fra den amerikanske udenrigsminister Mike Pompeo.

Artikel top billede

Den amerikanske udenrigsminister Mike Pompeo skærper nu tonen yderligere i USA’s kamp mod kinesiske Huawei, som USA mener spionerer på den kinesiske stats vegne.

Udenrigsministeren advarer ifølge Zdnet om, at et samarbejde mellem Huawei og europæiske lande vil ‘gøre det mere vanskeligt for Amerika at være tilstede’ i disse lande.

“Vi vil være helt sikre på at gøre både muligheder og risici ved at anvende det pågældende udstyr helt klart for dem [landene, red],” siger han.

Mike Pompeo er i disse dage på besøg i Ungarn, hvor Huaweis udstyr er meget udbredt.

I forbindelse med besøget har han præsenteret amerikanske planer om et stort forsvarssamarbejde med Ungarn inklusive forskellige dyre forsvarssystemer.

Men problemer et altså Huawei.

“Vi har set det over hele verden: Det gør det sværere for Amerika at være tilstede i disse lande, hvis de anvender dette udstyr de steder, hvor vi har vigtige amerikanske systemer,” siger han.

Mike Pompeo har i forbindelse med besøget diskuteret ‘farerne ved at tillade Kina at etablere et brohoved’ med den ungarske forsvarsminister, Peter Szijarto, fortæller han.

Han fortsætter herefter den europæiske rundtur med at besøge Polen og Slovakiet.

Polen overvejer for tiden at følge i flere andre landes fodspor og udelukke Huawei som leverandør af de centrale elementer i det kommende 5G-netværk.

Huawei har tilbudt at åbne en cybersikkerheds-hub i Polen, ligesom selskabet har erklæret sig klar til fuld kontrol og gennemsyn af europæiske myndigheder.

Læs også:

Huawei erklærer sig klar til fuldt samarbejde og sikkerheds-ransagning i Europa

Huawei efter kritik af sikkerhed i Storbritannien: Det vil tage tre til fem år for os at rette alle problemerne

Huaweis kontor i København ransaget af dansk politi: To personer udvist af Danmark

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg