SSD-priserne kollapser: De lynhurtige drev koster under det halve af, hvad de gjorde i 2018

Efter en periode med prisstigninger, falder priserne på de hurtige SSD-drev nu hastigt.

Artikel top billede

Et SSD-drev på en terabyte koster nu under det halve af, hvad de gjorde for et år siden. Det skriver netmediet Digitimes på baggrund af udtalelser fra industrikilder.

Efter at have flirtet med priser på omkring 10.000 taiwan dollar per terabyte i begyndelsen af 2018 er priserne nu ned i et leje omkring 4.000 og 5.000 taiwan-dollar med salgspriser helt ned til lidt over 3.000 taiwan-dollar.

Det svarer til knap 650 kroner per terabyte i industrien.

Herhjemme afspejler SSD-komponenternes prisfald sig også i markedet, hvor den laveste pris per gigabyte nu lyder på 0,88 krone per gigabyte i følge edbpriser.dk . I foråret 2018 løb en tilsvarende SSD op i2,15 kroner per gigabyte.

Til trods for de lave priser forudser industrikilder ifølge Digitimes, at priserne vil falde med 15 procent i første kvartal 2019, på grund af en dalende efterspørgsel.

RAM priser falder også

En anden væsentlig pc-komponent, RAM-klodser, oplever også markante prisfald. Her er 8GB og 4GB moduler faldet til henholdsvis 60 og 30 amerikanske dollar. Det svarer til henholdsvis 400 og 200 kroner før told og moms herhjemme.

RAM-priserne står ifølge industrikilden til at falde yderligere i årets første kvartal, for producenterne er under stigende pres til at tømme ud i lagre samtidig med en aftagende efterspørgsel.

Se også: Teleselskabet 3 springer ud som bredbåndsudbyder: Lægger ud med skarpe priser

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest