SSD-priserne kollapser: De lynhurtige drev koster under det halve af, hvad de gjorde i 2018

Efter en periode med prisstigninger, falder priserne på de hurtige SSD-drev nu hastigt.

Artikel top billede

Et SSD-drev på en terabyte koster nu under det halve af, hvad de gjorde for et år siden. Det skriver netmediet Digitimes på baggrund af udtalelser fra industrikilder.

Efter at have flirtet med priser på omkring 10.000 taiwan dollar per terabyte i begyndelsen af 2018 er priserne nu ned i et leje omkring 4.000 og 5.000 taiwan-dollar med salgspriser helt ned til lidt over 3.000 taiwan-dollar.

Det svarer til knap 650 kroner per terabyte i industrien.

Herhjemme afspejler SSD-komponenternes prisfald sig også i markedet, hvor den laveste pris per gigabyte nu lyder på 0,88 krone per gigabyte i følge edbpriser.dk . I foråret 2018 løb en tilsvarende SSD op i2,15 kroner per gigabyte.

Til trods for de lave priser forudser industrikilder ifølge Digitimes, at priserne vil falde med 15 procent i første kvartal 2019, på grund af en dalende efterspørgsel.

RAM priser falder også

En anden væsentlig pc-komponent, RAM-klodser, oplever også markante prisfald. Her er 8GB og 4GB moduler faldet til henholdsvis 60 og 30 amerikanske dollar. Det svarer til henholdsvis 400 og 200 kroner før told og moms herhjemme.

RAM-priserne står ifølge industrikilden til at falde yderligere i årets første kvartal, for producenterne er under stigende pres til at tømme ud i lagre samtidig med en aftagende efterspørgsel.

Se også: Teleselskabet 3 springer ud som bredbåndsudbyder: Lægger ud med skarpe priser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse