Danske webshops vil levere dine pakker i løbet af 12 timer - investerer massivt i robotter og automatiseringer

Der bliver i øjeblikket investeret massivt i robotter og automatiseringer i den danske detailbranche. Det kan blandt bidrage til sænke leveringstiden, og det kan være helt afgørende i kampen mod Amazon.

Artikel top billede

De seneste års rygter om, at Amazon kan være på vej ind på det danske marked har skabt stigende efterspørgsel efter avancerede lagerrobotter i den danske detailbranche.

Det skriver erhvervsmediet Finans, der oplyser, at danske detailbutikker og webshops i øjeblikket investerer millioner i automatiseringer. Målet er, at leveringstiden skal nedbringes til blot et halvt døgn.

Jørgen Flemming Ladefoged, der er direktør for den fynske producent af logistik-robotter Effimat Storage Technology, mener at det er helt afgørende med et automatiseret lager, hvis man vil tage konkurrencen op mod Amazon.

”Det hele handler om fart og lave omkostninger. Hvis ikke lageret er automatiseret, skal netbutikken aflønne langt flere lagermedarbejdere, der skal finde alle pakkerne manuelt. Det er der simpelthen ikke råd til, hvis man skal konkurrere mod Amazon” siger Jørgen Flemming Ladefoged til Finans.

Han advarer samtidig om, at alt for mange danske detailforretninger har opdaget truslen fra Amazon for sent.

Læs også: Fætter BR's dramatiske konkurs tilbyder livsvigtig læring før Amazon kommer buldrende: Disse fire ting skal du have tjek på

Investerede 40 millioner i robotter

En af de webshops, der har investeret i ny roboto-teknologi er Proshop, der i sommer indviede et 3.000 kvadratmeter lager med 40 robotter til en værdi af 40 millioner kroner.

Noget der har været en medvirkende årsag til, at virksomheden har kunne løfte sin omsætning med 18 procent uden samtidig at øge medarbejderstaben. Det fortalte selskabets direktør Ivan Jæger Christiansen i sidste uge til Computerworld.

”Det, der var vejen i 2017, var, at når vi vækstede, så gik det udover bundlinjen, fordi der var sort på lageret. Folk faldt over hinanden, og varerne blev proppet ind på hylderne. I slutningen af 2017 var det svært for os at være med, så der var vores første prioriteret ikke at blive mere synlige og få flere kunder i hus men at blive ved med at håndtere dem, vi har. Da vi så åbner robotlageret, kan vi så slippe bremsen og tage imod nye kunder igen," sagde Ivan Jæger Christiansen til Computerworld.

Læs også:
40 robotter på kæmpelager hjælper kendt dansk webshop med at runde en milliard i omsætning: "Folk faldt over hinanden, og varerne blev proppet ind på hylderne"

Nordisk e-handels-gigant floppede med stor Amazon-satsning: Nu løfter dansk webshop sløret for den gyldne opskrift

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird