Dansk erhvervsliv jubler over regeringens 5G-plan: Den største usikkerhed bliver dog først afgjort senere på året

Der er positive reaktioner fra flere erhvervsorganisationer efter regeringen mandag kunne præsentere sin plan for udrulningen af det kommende 5G netværk.

Artikel top billede

Jakob Willer, direktør, Teleindustrien. PR-foto.

Der er næsten udelukkende glæde at spore hos dansk erhvervsliv efter, at regeringen mandag har fremlagt sin plan for 5G netværket.

Flere interesseorganisationer kalder det et vigtigt spadestik og en god start for det kommende netværk.

“Regeringen giver med sin handlingsplan et godt overblik over udfordringer og nogle af løsningerne, der skal fremme udrulningen af 5G-netværket. Det hilser Dansk Erhverv og IT-Branchen varmt velkommen og anser for en forudsætning for Danmarks fremtidige placering som digital frontløber,” siger Poul Noer, chefkonsulent i Dansk Erhverv ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Regeringen klar med 5G-handlingsplan: Se den her

Også IT-Branchen glæder sig over regeringens handlingsplan, der sætter fokus på, hvordan netværket skal udrulles og markedet skal reguleres i de kommende år.

“5G skal først og fremmest sætte turbo på digitaliseringen i virksomhederne ved at understøtte IoT, automatiseret produktion, selvkørende biler og så videre. Derfor er det afgørende for vores konkurrenceevne, at vi nu kommer i gang herhjemme hurtigst muligt,” siger Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen i en pressemeddelelse.

Ifølge de to brancheforeninger står flere af deres medlemmer i kø for at få lov til at være blandt de første, der kan afprøve det nye netværk.

En enkelt knast

Der er dog også en løftet pegefinger til regeringen i forbindelse med handlingsplanen.

Arbejdet er nemlig langt fra i mål med den nye handlingsplan påpeger organisationerne.

Læs også: Hvad vil 5G-netværk betyde for forbrugerne? Ingen ved det, for der mangler fortsat gode use-cases

Hos Teleindustrien, der repræsenterer de danske televirksomheder, minder man dog om, at planene kun er en begyndelse. Derfor opfordrer man også regeringen til at fortsætte tempoet.

“Det er nu, at det egentlige arbejde begynder med at implementere planen i praksis, og vi opfordrer ministeren til at holde damp på kedlerne, så vi kan nå nogle resultater. Fra branchen ser vi frem til at bidrage konstruktivt i implementeringen af planen,” lyder det fra direktør Jakob Willer.

De største knaster skal desuden først afhøvles senere på året, mener man hos Dansk Erhverv.

Energistyrelsens vejledninger om kommunal sagsbehandling og leje af areal i forbindelse med placeringen af mobilmaster bliver nemlig afgørende for erhvervslivet, lyder det fra organisationen.

“Noget af det vigtigste bliver dog de kommende vejledninger om offentlig sagsbehandling og leje af areal, så der er fortsat god grund til at følge det politiske arbejde. Desuden så vi gerne, at provenuet fra de kommende 5G-frekvensauktioner blev anvendt til 5G-udviklingsprojeter og nedbringelse af den offentlige jordleje til opstilling af master med mere,” siger Poul Noer i meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse