Huawei-stifter raser over anholdelse af datter: ”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os”

Huaweis magtfulde stifter Ren Zhengfei mener, at den amerikanske anholdelse af selskabets finansdirektør, der også hans datter, politisk motiveret: "Jeg protesterer mod det, USA har gjort," siger han i et nyt interview

Artikel top billede

”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os.”

Ordene kommer fra Huawei-stifteren Ren Zhengfei, der netop er stillet op til et interview med den britiske tv-station BBC.

Interviewet er Huawei-stifterens første efter, at hans datter, Meng Wanzhou, der også er selskabets finansdirektør, den 1. december blev anholdt i en canadisk lufthavn på ordre fra de amerikanske myndigheder.

Det amerikanske justitsministerium har efterfølgende offentligtgjort et anklageskrift, hvor Meng Wanzhou blandt andet beskyldes for hvidvask og for at have været med til at stjæle forretningshemmeligheder.

Stifter: Det er politisk motiveret
I interviewet med BBC oplyser Ren Zhengfei dog, at han mener, at anholdelsen af datteren er politisk motiveret.

”For det første, jeg protesterer mod det, USA har gjort. Det er politisk motiveret og det er ikke acceptabelt. USA kan godt lide at indføre sanktioner mod andre. Når der opstår problemer, vil de bruge den slags aggressive metoder. Det protesterer vi mod, men nu er vi gået ned af den sti, og derfor må vi overlade det til domstolene,” siger han.

Huawei er verdens største producent af teleudstyr, og udover anholdelsen af Meng Wanzhou har selskabet også været ramt af hårde beskyldninger om, at Huawei-udstyr udgør en potentiel sikkerhedsrisiko.

Benægter spionanklager

Anklagerne kommer blandt andet fordi kinesisk lovgivning kan pålægge selskabet at udlevere data til den kinesiske regering.

Men Ren Zhengfei hævder i interviewet, at han hellere vil lukke selskabet end lade det blive brugt til spion-aktiviteter.

"Den kinesiske regering har allerede sagt, at den ikke vil installere nogen bagdøre, og vi kommer heller ikke til at installere bagdøre," siger han.

I Australien, USA og New Zealand har man dog på baggrund af spion-beskyldningerne allerede valgt at udelukke Huawei fra at levere det kommende 5G-net.

Læs også: Ny britisk rapport afslører: Storbritannien kan relativt nemt fjerne spionage-risiko i 5G-udstyr fra Huawei

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura