TDC køber den danske tele-virksomhed Firmafon

Firmafon, der har specialiseret i teleløsninger til små- og mellemstore virksomheder, er blevet opkøbt af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC køber det danske telefirma Firmafon, der har specialiseret i teleløsninger til små- og mellemstore virksomheder.

Det oplyser TDC i en pressemeddelelse. Der er ikke oplyst en købspris.

Under TDC’s ejerskab vil Firmafon fortsætte som et selvstændigt brand på samme måde, som det er tilfældet med Telmore, Fullrate og Hiper, der også er blevet opkøbt af TDC.

”Jeg er glad for at kunne byde Firmafon og deres dygtige medarbejdere velkommen i TDC Group. De har med stor succes opbygget en solid kundebase takket være et stærkt produktudvalg med innovative, digitale løsninger," siger Jens Grønlund, direktør for online brands i TDC Group, ifølge en pressemeddelelse.

"Firmafon hjælper SMV’ere med at bygge stærkere relationer til deres kunder ved at muliggøre den samme professionelle kommunikation og kundeservice, som man ser hos større virksomheder,” medder han.

Firmafon blev stiftet i 2009 og har i dag 4.000 kunder og knap 35 ansatte.

Selskabet blev stiftet af den unge iværksætter Niklas Stephenson, men har i dag den erfarne it-mand Peter Engelbrecht i spidsen.

Blandt ejerne af Firmafon er Kaare Danielsen fra Jobindex, Seed Capital samt Firmafon Holding, der ejes af Peter Engelbrect, Allan Koch, Harry Vangberg og Michael Kyed.

Selskabets indtjening før skat dykkede drastisk i regnskabsåret 2017.

Her landede selskabet et resultat på knap 314.000 kroner. Året før landede selskabet et resultat på knap 2,3 millioner, hvilket svarer til et fald på mere end 86 procent.

Samtidig steg bruttofortjenesten med næsten 11 procent til 14,4 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS