TDC køber den danske tele-virksomhed Firmafon

Firmafon, der har specialiseret i teleløsninger til små- og mellemstore virksomheder, er blevet opkøbt af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC køber det danske telefirma Firmafon, der har specialiseret i teleløsninger til små- og mellemstore virksomheder.

Det oplyser TDC i en pressemeddelelse. Der er ikke oplyst en købspris.

Under TDC’s ejerskab vil Firmafon fortsætte som et selvstændigt brand på samme måde, som det er tilfældet med Telmore, Fullrate og Hiper, der også er blevet opkøbt af TDC.

”Jeg er glad for at kunne byde Firmafon og deres dygtige medarbejdere velkommen i TDC Group. De har med stor succes opbygget en solid kundebase takket være et stærkt produktudvalg med innovative, digitale løsninger," siger Jens Grønlund, direktør for online brands i TDC Group, ifølge en pressemeddelelse.

"Firmafon hjælper SMV’ere med at bygge stærkere relationer til deres kunder ved at muliggøre den samme professionelle kommunikation og kundeservice, som man ser hos større virksomheder,” medder han.

Firmafon blev stiftet i 2009 og har i dag 4.000 kunder og knap 35 ansatte.

Selskabet blev stiftet af den unge iværksætter Niklas Stephenson, men har i dag den erfarne it-mand Peter Engelbrecht i spidsen.

Blandt ejerne af Firmafon er Kaare Danielsen fra Jobindex, Seed Capital samt Firmafon Holding, der ejes af Peter Engelbrect, Allan Koch, Harry Vangberg og Michael Kyed.

Selskabets indtjening før skat dykkede drastisk i regnskabsåret 2017.

Her landede selskabet et resultat på knap 314.000 kroner. Året før landede selskabet et resultat på knap 2,3 millioner, hvilket svarer til et fald på mere end 86 procent.

Samtidig steg bruttofortjenesten med næsten 11 procent til 14,4 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S