Tusindvis af danskere har modtaget falske sexafpresningsmails

En bølge af sexafpresningsmails har ramt op mod 100.000 danskere, oplyser it-sikkerhedsekspert Peter Kruse til BT.

Artikel top billede

En bølge af sexafpresningsmails har i de seneste par dage ramt flere tusindvis af danskere. Det skete også i sommeren 2018, men denne gang er indholdet på dansk.

Det oplyser Peter Kruse, it-sikkerhedsekspert hos CSIS Security Group, til nyhedsbureauet Ritzau.

Ifølge Peter Kruse er de skrevet på gebrokkent dansk og op mod 100.000 kan have modtaget dem i de seneste dage.

I mailen afpresser bagmændene offeret ved at sende ofte rigtige brugernavne og kodeord, som typisk stammer fra et læk, for derefter at påstå at have sexuelle videoer eller søgeresultater fra den pågældende.

Omfanget af denne angrebsbølge, der er skrevet på dansk, er ikke tidligere set, lyder det.

"Det er første gang, at vi har set mails i det omfang på dansk og målrettet danskere," lyder det fra Peter Kruse til Ritzau.

I emnelinjen på den omtalte mail står der "Din konto var under angreb! Skift dine adgangsdata!" forklarer Peter Kruse i en Twitter-besked.

Peter Kruse mener, at bagmændene kan blive ved en måned endnu, hvis de får nok penge ud af de falske mails.

Læs også: Kriminelle er begyndt at bruge sex, adgangskoder og telefonnumre til at skræmme dig til at betale løsepenge

Lignende afpresningsmail sidste sommer

I juli 2018 blev Danmark også ramt af afpresningsmails indeholdende brugeroplysninger. Her truede de med at offentliggøre sex-videoer fra offerets webcam, hvis ikke man betalte 12.100 kroner.

Angrebsforsøgene spiller på at have personlige oplysninger som passwords, og de vil ofte ikke have anden materiale som en sex-video.

Så i stedet for at bruge tid på at betale, kan du i stedet sørge for at opdatere dine passwords.

Desuden kan du eventuelt tjekke hjemmesiden https://haveibeenpwned.com/ om din mail og dine konti på et tidspunkt har været involveret i en af de store hackersager.

Og så kan du i øvrigt sige til din ven, at undersøgelser viser at 68 procent af alle danskere mellem 20 og 40 år jævnligt ser porno.

Læs mere om det her, hvor du også kan se et eksempel på, hvordan en sådan afpresningsmail ser ud: Afpresningsmail rammer Danmark: Jeg ved, at du har surfet porno!

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job