Tusindvis af danskere har modtaget falske sexafpresningsmails

En bølge af sexafpresningsmails har ramt op mod 100.000 danskere, oplyser it-sikkerhedsekspert Peter Kruse til BT.

Artikel top billede

En bølge af sexafpresningsmails har i de seneste par dage ramt flere tusindvis af danskere. Det skete også i sommeren 2018, men denne gang er indholdet på dansk.

Det oplyser Peter Kruse, it-sikkerhedsekspert hos CSIS Security Group, til nyhedsbureauet Ritzau.

Ifølge Peter Kruse er de skrevet på gebrokkent dansk og op mod 100.000 kan have modtaget dem i de seneste dage.

I mailen afpresser bagmændene offeret ved at sende ofte rigtige brugernavne og kodeord, som typisk stammer fra et læk, for derefter at påstå at have sexuelle videoer eller søgeresultater fra den pågældende.

Omfanget af denne angrebsbølge, der er skrevet på dansk, er ikke tidligere set, lyder det.

"Det er første gang, at vi har set mails i det omfang på dansk og målrettet danskere," lyder det fra Peter Kruse til Ritzau.

I emnelinjen på den omtalte mail står der "Din konto var under angreb! Skift dine adgangsdata!" forklarer Peter Kruse i en Twitter-besked.

Peter Kruse mener, at bagmændene kan blive ved en måned endnu, hvis de får nok penge ud af de falske mails.

Læs også: Kriminelle er begyndt at bruge sex, adgangskoder og telefonnumre til at skræmme dig til at betale løsepenge

Lignende afpresningsmail sidste sommer

I juli 2018 blev Danmark også ramt af afpresningsmails indeholdende brugeroplysninger. Her truede de med at offentliggøre sex-videoer fra offerets webcam, hvis ikke man betalte 12.100 kroner.

Angrebsforsøgene spiller på at have personlige oplysninger som passwords, og de vil ofte ikke have anden materiale som en sex-video.

Så i stedet for at bruge tid på at betale, kan du i stedet sørge for at opdatere dine passwords.

Desuden kan du eventuelt tjekke hjemmesiden https://haveibeenpwned.com/ om din mail og dine konti på et tidspunkt har været involveret i en af de store hackersager.

Og så kan du i øvrigt sige til din ven, at undersøgelser viser at 68 procent af alle danskere mellem 20 og 40 år jævnligt ser porno.

Læs mere om det her, hvor du også kan se et eksempel på, hvordan en sådan afpresningsmail ser ud: Afpresningsmail rammer Danmark: Jeg ved, at du har surfet porno!

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics