Afpresningsmail rammer Danmark: Jeg ved, at du har surfet porno!

Smart afpresningsmail, der indeholder både brugerens mail og password, truer med at offentliggøre sex-videoer fra offerets webcam. Prisen for ikke at sende til venner og familie er 12.100 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

Du har selvfølgelig ikke været inde på frække sider i flere år.

Men lad os sige, at din ven har. Til et research-projekt, forstås.

I så fald kan et af de seneste tricks fra internettets mørke side gøre en smule ondt.

For i øjeblikket udnytter en række it-kriminelle tilsyneladende en række tidligere læk af email og passwords til at sende målrettede afpresningsmail til mail-konti over hele verden. Her i blandt også danske.

Mailen virker mere troværdig end så mange andre, fordi den indeholder et password, som sandsynligvis er fra en af de mange store læk, som har ramt LinkedIn, Dropbox eller Adobe de seneste fem til seks år.

En sådan mail har en bruger netop delt med Computerworld (se boksen i siden) inklusive et troværdigt - men ældre - password.

I mailen fremgår det, at ejeren af e-mail-adressen har besøgt en uspecificeret pornoside, hvor vedkommendes pc blev inficeret, hvilket satte afpresseren i stand til at fjernstyre brugerens webcam.

Afsenderen, som kalder sig selv Pedro Jakoulov i Computerworlds mail, påstår, at den inficerede maskine derefter er blevet brugt til at optage en række frække videoer af offeret.

Og samtidig påstår Pedro, at han har skaffet sig kopier af offerets kontakter.

Hvis ikke Pedro skal dele videoerne og porno-surferiet med omgangskredsen, koster det 1.900 dollar, cirka 12.100 kroner, som skal overføres til en bitcoin-konto.

Det skal du selvfølgelig ikke gøre.

Både fordi det aldrig er en god ide at give efter over for it-kriminelle.

Men også fordi blandt andet Nordsjællands Politi på Facebook tirsdag kunne advare mod mailen, som netop ser ud til at være en snedig videreudvikling af nogle af de databaser med ældre mail og passwords, der flyder rundt på nettet.

Så i stedet for at bruge tid på at købe bitcoin til Pedro og hans venner, kan du i stedet sørge for at opdatere dine passwords.

Desuden kan du eventuelt tjekke på hjemmesiden https://haveibeenpwned.com/ om din mail og dine konti på et tidspunkt har været involveret i en af de store hackersager.

Og så kan du i øvrigt sige til din ven, at undersøgelser viser at 68 procent af alle danskere mellem 20 og 40 år jævnligt ser porno.

Men antivirus, lidt tape for et eventuelt webcam og den såkaldte inkognito-mode i browseren er hans eller hendes allierede. Har vi hørt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job