NEC: KMD bliver omdrejningspunktet for vores softwareforretning

KMD bliver omdrejningspunktet for udviklingen af softwareforretningen for den japanske gigant NEC, der netop har overtaget KMD.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD bliver omdrejningspunktet for softwareområdet for den japanske gigant NEC, som netop har overtaget KMD, fortæller KMD’s nye bestyrelsesformand, Masakazu Yamashina, skriver ITWatch.

“Den nuværende forretningsmodel i NEC fokuserer på produkt- og systemintegration, men ikke på software. Det er en af årsager til, at vi har købt KMD og det britiske selskab Northgate Public Services. Jeg vil gerne ændre på forretningsmodellen, og jeg tror, at KMD vil blive omdrejningspunktet for udvikling for softwareforretningen,” siger den nye bestyrelsesformand til mediet.

Læs også: NEC's opkøb af KMD er endeligt gennemført: Se den nye bestyrelse med japaner i spidsen

Computerworld kunne før jul afsløre NEC som den nye ejer af KMD, og 27. december bekræftede selskaberne så, at der var blevet underskrevet en købsaftale.

Det kan du læse mere om her: Japanske NEC køber KMD for otte milliarder kroner.

NEC købte i 2018 britiske Northgate Public Services, der som KMD udvikler software til den offentlige sektor.

NEC meddeler til ITWatch, at selskabet vil fortsætte den hidtidige strategi, som nuværende næstformand Jens Due Olsen har fremlagt som daværende bestyrelsesformand.

Den kan du læse mere om her: Ny formand for KMD afblæser alle salgsrygter: "Et muligt salg af KMD fylder ingenting for hverken mig eller selskabet - men det gør møgsagerne'

KMD bliver med købet et selvstændigt datterselskab i NEC-koncernen, der i forvejen tæller et stort antal virksomheder.

Læs også: KMD-top forklarer: Her er slagplanen for NEC’s opkøb af KMD

NEC meddelte i forbindelse med købet, at selskabet vil opruste inden for software til det offentlige segment, og at selskabet ser KMD som 'en af de førende softwareleverandører i verden på området.'

"NEC ser opkøbet af KMD som et led i virksomhedens vækststrategi og udbygning af dens globale kompetencer inden for softwareudvikling, særligt til det offentlige segment," lød det dengang fra selskaberne.

"Gennem købet af KMD får NEC adgang til teknologi, kompetencer og produkter, som er i absolut verdensklasse. Vi ser et stærkt potentiale i at udbrede KMD’s platforme og erfaringer fra Skandinavien til resten af Europa og også globalt," lød det fra japanerne.

Med købet vil NEC indarbejde selskabets teknologier inden for eksempelvis biometrik og kunstig intelligens i KMD's løsninger.

"Begge selskaber er tiltænkt til at styrke NEC's strategiske position inden for softwareudvikling," hedder det.

Det er NEC's plan, at de to selskaber skal udnytte hinandens software og salgskanaler i deres porteføljer.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S