NEC: KMD bliver omdrejningspunktet for vores softwareforretning

KMD bliver omdrejningspunktet for udviklingen af softwareforretningen for den japanske gigant NEC, der netop har overtaget KMD.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD bliver omdrejningspunktet for softwareområdet for den japanske gigant NEC, som netop har overtaget KMD, fortæller KMD’s nye bestyrelsesformand, Masakazu Yamashina, skriver ITWatch.

“Den nuværende forretningsmodel i NEC fokuserer på produkt- og systemintegration, men ikke på software. Det er en af årsager til, at vi har købt KMD og det britiske selskab Northgate Public Services. Jeg vil gerne ændre på forretningsmodellen, og jeg tror, at KMD vil blive omdrejningspunktet for udvikling for softwareforretningen,” siger den nye bestyrelsesformand til mediet.

Læs også: NEC's opkøb af KMD er endeligt gennemført: Se den nye bestyrelse med japaner i spidsen

Computerworld kunne før jul afsløre NEC som den nye ejer af KMD, og 27. december bekræftede selskaberne så, at der var blevet underskrevet en købsaftale.

Det kan du læse mere om her: Japanske NEC køber KMD for otte milliarder kroner.

NEC købte i 2018 britiske Northgate Public Services, der som KMD udvikler software til den offentlige sektor.

NEC meddeler til ITWatch, at selskabet vil fortsætte den hidtidige strategi, som nuværende næstformand Jens Due Olsen har fremlagt som daværende bestyrelsesformand.

Den kan du læse mere om her: Ny formand for KMD afblæser alle salgsrygter: "Et muligt salg af KMD fylder ingenting for hverken mig eller selskabet - men det gør møgsagerne'

KMD bliver med købet et selvstændigt datterselskab i NEC-koncernen, der i forvejen tæller et stort antal virksomheder.

Læs også: KMD-top forklarer: Her er slagplanen for NEC’s opkøb af KMD

NEC meddelte i forbindelse med købet, at selskabet vil opruste inden for software til det offentlige segment, og at selskabet ser KMD som 'en af de førende softwareleverandører i verden på området.'

"NEC ser opkøbet af KMD som et led i virksomhedens vækststrategi og udbygning af dens globale kompetencer inden for softwareudvikling, særligt til det offentlige segment," lød det dengang fra selskaberne.

"Gennem købet af KMD får NEC adgang til teknologi, kompetencer og produkter, som er i absolut verdensklasse. Vi ser et stærkt potentiale i at udbrede KMD’s platforme og erfaringer fra Skandinavien til resten af Europa og også globalt," lød det fra japanerne.

Med købet vil NEC indarbejde selskabets teknologier inden for eksempelvis biometrik og kunstig intelligens i KMD's løsninger.

"Begge selskaber er tiltænkt til at styrke NEC's strategiske position inden for softwareudvikling," hedder det.

Det er NEC's plan, at de to selskaber skal udnytte hinandens software og salgskanaler i deres porteføljer.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S