Microsoft på vej med cloud-oprustning i kampen mod AWS: Stort partnerskab med VMware kan være på vej

VMware og Microsoft har tidligere været bitre rivaler, men nu kan der være et nyt stort partnerskab på vej mellem de to selskaber.

Artikel top billede

De tidligere rivaler Microsoft og VMware kan være på vej til at indlede et helt nyt cloud-partnerskab.

Det skriver det amerikanske Silicon Valley-medie The Information, der citerer en række anonyme kilder med kendskab til planerne.

Ifølge mediet tager partnerskabet udgangspunkt i udviklingen af en software-løsning, der gør det lettere for de to selskabers kunder at anvende VMwares software på Microsofts Azure-platform.

Løsningen skal blandt andet gøre det lettere for virksomhedskunder at flytte udregningsopgaver fra selskabernes egne private datacentre, hvor VMwares software ofte spiller en nøglerolle, ud til Microsofts public cloud.

Læs også: IBM og Red Hat står til at blive en kæmpe-udfordrer i cloud-markedet

Tidligere VMware-chef spiller nøglerolle

Planerne er angiveligt en del af et nyt og bredere partnerskab mellem de to selskaber, og ifølge The Information er det den tidligere VMware-veteran Ray Blanchard, der i dag arbejder i Microsofts Azure-division, der er drivkraften i arbejdet med at realisere partnerskabet.

Markedstal fra fjerde kvartal 2018 har vist, at Microsoft på globalt plan halter et betydeligt stykke efter Amazon Web Services (AWS), der stadigvæk er den klart førende cloudspiller.

AWS sidder ifølge analysefirmaet Canalys således på 32 procent af cloud-markedet, mens Microsoft sidder på 16,5 og Google på 9,5 procent.

Men et partnerskab mellem Microsoft og VMware kan muligvis bidrage til, at Microsoft i fremtiden vil kunne hale ind på AWS.

Læs også: Cloud-markedet voksede med enorme 32 procent i 2018 - disse ni leverandører sidder på mere end halvdelen af markedet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job