Dansk satellitproducent ramt af nedtur: Storkunde bremsede betaling

Danske Gomspace er blevet ramt af nedtur efter, at betalingen fra en af selskabets helt store kunder er udeblevet.

Artikel top billede

50 medarbejdere hos den danske satellitproducent Gomspace blev afskediget, da betalingen fra storkunden Sky and Space Global udeblev.

Det skriver Finans på baggrund af selskabets årsregnskab.

GomSpace har slået sig op på at producere en type særligt små satellitter, som ikke er større end, at de kan være i en skotøjsæske og som samtidig er begydeligt billigere i drift end traditionelle satellitter.

Voksende underskud

Den manglede betaling fra storkunden afspejler sig også i selskabets regnskab, der viser et underskud på 86,6 millioner kroner før skat, hvilket 85 procent større end året før.

"Vi måtte skære ned i vores bemanding og udsætte projektet. Og dermed fik vi ikke den omsætning, vi havde forventet. Så jeg kan ikke være tilfreds med regnskabet, når det ikke er gået som planlagt," siger Niels Buus, direktør for Gomspace, til Finans.

Gomspace har en ordrebog på 504 millioner kroner, men de 438 millioner kommer ifølge Finans fra den nu omstridte aftale med Sky and Space Global.

Selskabet kan dog trøste sig med, at rengskabet også viste en betydelig omsætningsfremgang på 59 procent til 108,1 millioner kroner.

Det er blot et år siden, at der var helt andre meldinger fra Gomspace. Dengang oplyste selskabet, at det tørste efter arbejdskraft og stod overfor, at skulle ansætte 50 ekstra medarbejdere.

Det kan du læse mere om her:
Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,