Dansk satellitproducent ramt af nedtur: Storkunde bremsede betaling

Danske Gomspace er blevet ramt af nedtur efter, at betalingen fra en af selskabets helt store kunder er udeblevet.

Artikel top billede

50 medarbejdere hos den danske satellitproducent Gomspace blev afskediget, da betalingen fra storkunden Sky and Space Global udeblev.

Det skriver Finans på baggrund af selskabets årsregnskab.

GomSpace har slået sig op på at producere en type særligt små satellitter, som ikke er større end, at de kan være i en skotøjsæske og som samtidig er begydeligt billigere i drift end traditionelle satellitter.

Voksende underskud

Den manglede betaling fra storkunden afspejler sig også i selskabets regnskab, der viser et underskud på 86,6 millioner kroner før skat, hvilket 85 procent større end året før.

"Vi måtte skære ned i vores bemanding og udsætte projektet. Og dermed fik vi ikke den omsætning, vi havde forventet. Så jeg kan ikke være tilfreds med regnskabet, når det ikke er gået som planlagt," siger Niels Buus, direktør for Gomspace, til Finans.

Gomspace har en ordrebog på 504 millioner kroner, men de 438 millioner kommer ifølge Finans fra den nu omstridte aftale med Sky and Space Global.

Selskabet kan dog trøste sig med, at rengskabet også viste en betydelig omsætningsfremgang på 59 procent til 108,1 millioner kroner.

Det er blot et år siden, at der var helt andre meldinger fra Gomspace. Dengang oplyste selskabet, at det tørste efter arbejdskraft og stod overfor, at skulle ansætte 50 ekstra medarbejdere.

Det kan du læse mere om her:
Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Læses lige nu

    Annonce

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S