Cisco udsender advarsel: Du skal patche denne firewall, VPN og router omgående

Organisationer bør omgående patche tre løsninger, lyder det fra Cisco, der har opdaget et kritisk sikkerhedshul i både tre udbredte produkter.

Artikel top billede

Cisco har opdaget en alvorlig sårbarhed i selskabets udstyr, som gør det muligt for hackere at sende inficerede HTTP-requests til udvalgte enheder og altså derved bryde ind på netværket.

Sårbarheden er blandt de mest alvorligt på Ciscos egen rating, der går op til 10. Her bliver den nemlig ratet som 9,8.

Sårbarheden findes i det webbaserede management-interface i flere produkter fra Cisco.

Nemlig i:

- Cisco’s RV110W Wireless-N VPN Firewall.

- RV130W Wireless-N Multifunction VPN Router.

- RV215W Wireless-N VPN Router.

Det webbaserede management-interface kan for alle tre løsningers tilgåes via en lokal LAN-forbindelse eller en fjern-forbindelse.

Du finder hele Ciscos sikkerheds-advisory om sårbarheden her.

Selskabet meddeler, at det har udsendt software-opdateringer til at løse problemerne, og at alle kunder bør tjekke deres SLA for flere detaljer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S