Højtprofileret tilsynschef i Datatilsynet stopper: Skal være rådgiver på den anden side af bordet

Tilsynschef i Datatilsynet, Jesper Vang, har fået nyt job. Han vender tilbage til advokatbranchen og begynder 1. maj hos det store advokatfirma Plesner.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627)

Datatilsynet skal på jagt efter en ny chef for tilsynsenheden, erfarer Computerworld.

Den hidtidige chef, Jesper Vang, begynder 1. maj som senioradvokat i det store advokatfirma Plesner med over 300 ansatte.

Her skal han ifølge Computerworlds oplysninger arbejde som rådgiver inden for det område, han har arbejdet med i Datatilsynet.

Jesper Vang har ifølge sin LinkedIn-profil været seks år i Datatilsynet og har før det arbejdet som advokat.

Han er en del af ledelsesgruppen i Datatilsynet, som derudover består af tilsynets kontorchefer og direktøren for Datatilsynet.

Med Jesper Vangs exit mister Datatilsynet en højt profileret talsperson, som har tegnet tilsynets indsats i offentligheden - måske især i tiden op til, den nye persondataforordning trådte i kraft 25. maj sidste år og i perioden derefter.

Alene Computerworld har citeret Jesper Vang i mere end 30 artikler siden 2014.

Jesper Vang ønsker for nærværende ikke at kommentere det kommende jobskifte over for Computerworld.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen