5G vil kunne øge energiforbruget for samlede telenetværk med op til 170 procent

Den kommende udrulning af 5G kan føre til massiv forøgelse af den energi, som det kræver at drive telenetværk, viser undersøgelse.

Artikel top billede

Den kommende udrulning af 5G-mobilteknologi vil kunne føre til massiv stigning i energiforbruget i telenetværkene.

Sådan lyder forventningen fra en lang række teleselskaber, der er i fuld gang med at gøre klar til at rulle 5G ud.

Det viser undersøgelser fra Vertiv og analysehuset 451 Research med deltagelse af godt 100 globale teleoperatører om mulighederne og barrierne i 5G.

Næsten alle af de adspurgte planlægger at påbegynde udrulningen af 5G i 2020 og 2021.

Mere end 90 procent af de adspurgte mener, at udrulningen af 5G-teknologi vil føre til meget højere omkostninger, som de vil sende videre til forbrugerne.

Ifølge Vertiv er det ‘højst sandsynligt,’ at skiftet til 5G vil have øget det samlede energiforbrug i mobilnetværkene med 150 procent til 170 procent, når vi når frem til 2026.

Med i beregningerne er både energi-krav til edge - altså de fremskudte enheder i eksempelvis biler og lignende - samt i de bagvedliggende datacentre, som vil skulle håndtere den kraftigt forøgede datatrafik forbundet med 5G.

Næsten halvdelen af de adspurgte i undersøgelsen enten har eller planlægger at udrulle teknologier, der understøtter edge computing i deres mobile infrastruktur - såkaldt multi access edge.

Med 5G vil vi kunne overføre op mod 1.000 gange så mange data som på de nuværende netværk.

5G var et af de helt store emner på den netop overståede Mobile World Congress i Barcelona. Herhjemme har regeringen netop barslet med en 5G-handlingsplan, der skal sætte rammerne for den kommende udrulning af 5G herhjemme.

Den kan du læse mere om her: Regeringen klar med 5G-handlingsplan: Se den her

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse