Viborg Kommune og Søren Pape beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på Apples datacenter i Viborg

Viborg Kommune og Søren Pape Poulsen (K) beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på at tiltrække Apple til Viborg.

Artikel top billede

165 millioner kroner.

Så meget beskyldes Viborg Kommune og kommunens daværende borgmester, nuværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K) for med fuldt overlæg at have vinket farvel til i bestræbelserne på at tiltrække Apples datacenter, der for tiden er under opførelse i Foulum uden for Viborg, skriver Weekendavisen.

Ifølge avisen var det prisen for et boreprojekt mod nogle varme kilder to kilometer nede i undergrunden, som Viborg Kommune pludselig lukkede, selv om boret kun var 300 meter fra målet.

Regningen på 165 millioner kroner har ‘kommunens fjernvarmebrugere siden betalt af på,” skriver avisen.

Daværende projektchef Lars Andersen siger til avisen, at han ‘aldrig forstod,’ hvorfor han ikke fik lov til at bore hullet færdigt, og at han havde fornemmelsen af, at nogen modarbejdede ham.

Senere fandt han ud af, at Viborg Kommune i tre år havde været i gang med at forhandle med Apple om etablering af det store datacenter til seks milliarder kroner.

Bygherrerådgiver Sigur Solem kalder lukningen af boringen i Kvols for ‘den mest vanvittige beslutning, jeg nogensinde har været med til.’

Kommunaldirektør Lasse Jacobsen afviser til avisen, at Apple skulle have påvirket beslutningen om at lukke boringen.

Det samme gør direktør i Energi Viborg, Christian Hagelskjær.

“Vi overtog et projekt fra Viborg Fjernvarme, som skulle tage lidt mere end 30 dage og koste 37 millioner kroner. Et halvt år senere borer vi stadig og har brugt 150 millioner kroner. På det tidspunkt har vi mistet tilliden til boreledelsen. Det var en svær beslutning at stoppe et projekt, man har brugt så mange penge på, men vi var nødt til det. Vi kunne ikke blive ved med at øse penge ned i hullet;” siger han til avisen.

Læs også: Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS