Viborg Kommune og Søren Pape beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på Apples datacenter i Viborg

Viborg Kommune og Søren Pape Poulsen (K) beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på at tiltrække Apple til Viborg.

Artikel top billede

165 millioner kroner.

Så meget beskyldes Viborg Kommune og kommunens daværende borgmester, nuværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K) for med fuldt overlæg at have vinket farvel til i bestræbelserne på at tiltrække Apples datacenter, der for tiden er under opførelse i Foulum uden for Viborg, skriver Weekendavisen.

Ifølge avisen var det prisen for et boreprojekt mod nogle varme kilder to kilometer nede i undergrunden, som Viborg Kommune pludselig lukkede, selv om boret kun var 300 meter fra målet.

Regningen på 165 millioner kroner har ‘kommunens fjernvarmebrugere siden betalt af på,” skriver avisen.

Daværende projektchef Lars Andersen siger til avisen, at han ‘aldrig forstod,’ hvorfor han ikke fik lov til at bore hullet færdigt, og at han havde fornemmelsen af, at nogen modarbejdede ham.

Senere fandt han ud af, at Viborg Kommune i tre år havde været i gang med at forhandle med Apple om etablering af det store datacenter til seks milliarder kroner.

Bygherrerådgiver Sigur Solem kalder lukningen af boringen i Kvols for ‘den mest vanvittige beslutning, jeg nogensinde har været med til.’

Kommunaldirektør Lasse Jacobsen afviser til avisen, at Apple skulle have påvirket beslutningen om at lukke boringen.

Det samme gør direktør i Energi Viborg, Christian Hagelskjær.

“Vi overtog et projekt fra Viborg Fjernvarme, som skulle tage lidt mere end 30 dage og koste 37 millioner kroner. Et halvt år senere borer vi stadig og har brugt 150 millioner kroner. På det tidspunkt har vi mistet tilliden til boreledelsen. Det var en svær beslutning at stoppe et projekt, man har brugt så mange penge på, men vi var nødt til det. Vi kunne ikke blive ved med at øse penge ned i hullet;” siger han til avisen.

Læs også: Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics