Viborg Kommune og Søren Pape beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på Apples datacenter i Viborg

Viborg Kommune og Søren Pape Poulsen (K) beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på at tiltrække Apple til Viborg.

Artikel top billede

165 millioner kroner.

Så meget beskyldes Viborg Kommune og kommunens daværende borgmester, nuværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K) for med fuldt overlæg at have vinket farvel til i bestræbelserne på at tiltrække Apples datacenter, der for tiden er under opførelse i Foulum uden for Viborg, skriver Weekendavisen.

Ifølge avisen var det prisen for et boreprojekt mod nogle varme kilder to kilometer nede i undergrunden, som Viborg Kommune pludselig lukkede, selv om boret kun var 300 meter fra målet.

Regningen på 165 millioner kroner har ‘kommunens fjernvarmebrugere siden betalt af på,” skriver avisen.

Daværende projektchef Lars Andersen siger til avisen, at han ‘aldrig forstod,’ hvorfor han ikke fik lov til at bore hullet færdigt, og at han havde fornemmelsen af, at nogen modarbejdede ham.

Senere fandt han ud af, at Viborg Kommune i tre år havde været i gang med at forhandle med Apple om etablering af det store datacenter til seks milliarder kroner.

Bygherrerådgiver Sigur Solem kalder lukningen af boringen i Kvols for ‘den mest vanvittige beslutning, jeg nogensinde har været med til.’

Kommunaldirektør Lasse Jacobsen afviser til avisen, at Apple skulle have påvirket beslutningen om at lukke boringen.

Det samme gør direktør i Energi Viborg, Christian Hagelskjær.

“Vi overtog et projekt fra Viborg Fjernvarme, som skulle tage lidt mere end 30 dage og koste 37 millioner kroner. Et halvt år senere borer vi stadig og har brugt 150 millioner kroner. På det tidspunkt har vi mistet tilliden til boreledelsen. Det var en svær beslutning at stoppe et projekt, man har brugt så mange penge på, men vi var nødt til det. Vi kunne ikke blive ved med at øse penge ned i hullet;” siger han til avisen.

Læs også: Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse