Microsofts PowerShell stryger ind på top-50 over de mest populære programmeringssprog i verden

Microsofts programmeringssprog PowerShell har efter alt at dømme nyt godt af at blive gjort til open source. Sproget er nu et af de 50 mest populære i verden.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsofts træk med at gøre det tidligere Windows-eksklusive programmeringssprog PowerShell til open source ser ud til at have været et godt træk.

PowerShell er et scripting- og automatiserings-framework, som blandt andet anvendes af systemadministratorer til at opsætte og konfiguere automatiske task i systemer på hele .Net-platformen.

Det er nu hoppet ind på indekset Tiobe over de 50 mest populære programmeringssprog i verden.

Det skriver Zdnet.

Læs også: Microsoft gør PowerShell til open source - vil kunne flyde frit mellem Mac, Linux og Windows

Det 12 år gamle PowerShell blev gjort til open source for tre år siden, og nu er det det 45. mest populære sprog i verden lige efter Haskell, Julia og Android-udviklingssproget Kotlin.

PowerShells 45. plads er det mest opsigtsvækkende på top-50-listen, hvor top 10 har været nogenlunde stabil sammenlignet med sidste år.

Java og C indtager fortsat de to første pladser. Du kan se hele listen herunder:

Læs også: Open source vinder hastigt frem - men proprietær software har stadig sine fordele: "Al teori peger på, at man skal gøre tingene tilgængelige, hvis man vil øge sin innovation"

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S