Microsofts PowerShell stryger ind på top-50 over de mest populære programmeringssprog i verden

Microsofts programmeringssprog PowerShell har efter alt at dømme nyt godt af at blive gjort til open source. Sproget er nu et af de 50 mest populære i verden.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsofts træk med at gøre det tidligere Windows-eksklusive programmeringssprog PowerShell til open source ser ud til at have været et godt træk.

PowerShell er et scripting- og automatiserings-framework, som blandt andet anvendes af systemadministratorer til at opsætte og konfiguere automatiske task i systemer på hele .Net-platformen.

Det er nu hoppet ind på indekset Tiobe over de 50 mest populære programmeringssprog i verden.

Det skriver Zdnet.

Læs også: Microsoft gør PowerShell til open source - vil kunne flyde frit mellem Mac, Linux og Windows

Det 12 år gamle PowerShell blev gjort til open source for tre år siden, og nu er det det 45. mest populære sprog i verden lige efter Haskell, Julia og Android-udviklingssproget Kotlin.

PowerShells 45. plads er det mest opsigtsvækkende på top-50-listen, hvor top 10 har været nogenlunde stabil sammenlignet med sidste år.

Java og C indtager fortsat de to første pladser. Du kan se hele listen herunder:

Læs også: Open source vinder hastigt frem - men proprietær software har stadig sine fordele: "Al teori peger på, at man skal gøre tingene tilgængelige, hvis man vil øge sin innovation"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS