Danske kommuner nægter at betale KMD for skandaleramt it-system

ATP og KMD skriver i hvert sit brev til kommunerne, at de ikke skal betale penge for systemet KMD Social Pension til den anden part. Kommunerne ønsker ikke at blive taget som gidsler i sagen om det skandaleramte it-system, men meldingen er alligevel klar - de kommer ikke til at betale regninger fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: 2009 Helder Almeida / Photographer: Helder Almeida)

Premium Kun for abonnenter
ATP og KMD har i hvert sit brev informeret landets kommuner om, at de ikke skal betale penge for KMD Social Pension til den anden part.

Det sker som led i en optrapning af konflikten om det skandaleramte it-system.

Systemet bruges til administration og udbetaling af førtidspension, folkepension og international pension til over en million danskere.

KMD truer med at lukke ned for adgangen, hvis betalingerne udebliver.

Mens ATP fastholder, at de stadig betaler for systemet, men blot er begyndt en modregning i forhold til den enorme millionerstatning, som er rejst mod KMD.

Læs mere om sagen og læs de to breve her: Slagsmål mellem ATP og KMD om stort offentligt it-system eskalerer: Nu truer KMD med at lukke for kommuners adgang til Social Pension

Hos kommunerne er der dog bred enighed om, at man trods de to breves direkte oponerende meldinger, følger ATP's anbefaling.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect