Danske kommuner nægter at betale KMD for skandaleramt it-system

ATP og KMD skriver i hvert sit brev til kommunerne, at de ikke skal betale penge for systemet KMD Social Pension til den anden part. Kommunerne ønsker ikke at blive taget som gidsler i sagen om det skandaleramte it-system, men meldingen er alligevel klar - de kommer ikke til at betale regninger fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: 2009 Helder Almeida / Photographer: Helder Almeida)

Premium Kun for abonnenter
ATP og KMD har i hvert sit brev informeret landets kommuner om, at de ikke skal betale penge for KMD Social Pension til den anden part.

Det sker som led i en optrapning af konflikten om det skandaleramte it-system.

Systemet bruges til administration og udbetaling af førtidspension, folkepension og international pension til over en million danskere.

KMD truer med at lukke ned for adgangen, hvis betalingerne udebliver.

Mens ATP fastholder, at de stadig betaler for systemet, men blot er begyndt en modregning i forhold til den enorme millionerstatning, som er rejst mod KMD.

Læs mere om sagen og læs de to breve her: Slagsmål mellem ATP og KMD om stort offentligt it-system eskalerer: Nu truer KMD med at lukke for kommuners adgang til Social Pension

Hos kommunerne er der dog bred enighed om, at man trods de to breves direkte oponerende meldinger, følger ATP's anbefaling.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS