Danske kommuner nægter at betale KMD for skandaleramt it-system

ATP og KMD skriver i hvert sit brev til kommunerne, at de ikke skal betale penge for systemet KMD Social Pension til den anden part. Kommunerne ønsker ikke at blive taget som gidsler i sagen om det skandaleramte it-system, men meldingen er alligevel klar - de kommer ikke til at betale regninger fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: 2009 Helder Almeida / Photographer: Helder Almeida)

Premium Kun for abonnenter
ATP og KMD har i hvert sit brev informeret landets kommuner om, at de ikke skal betale penge for KMD Social Pension til den anden part.

Det sker som led i en optrapning af konflikten om det skandaleramte it-system.

Systemet bruges til administration og udbetaling af førtidspension, folkepension og international pension til over en million danskere.

KMD truer med at lukke ned for adgangen, hvis betalingerne udebliver.

Mens ATP fastholder, at de stadig betaler for systemet, men blot er begyndt en modregning i forhold til den enorme millionerstatning, som er rejst mod KMD.

Læs mere om sagen og læs de to breve her: Slagsmål mellem ATP og KMD om stort offentligt it-system eskalerer: Nu truer KMD med at lukke for kommuners adgang til Social Pension

Hos kommunerne er der dog bred enighed om, at man trods de to breves direkte oponerende meldinger, følger ATP's anbefaling.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect