Kryptovaluta for mere end 800 millioner kroner blev låst inde efter dødsfald: Nu er penge sporløst forsvundet

Da stifteren af kryptovalutabørsen Quadriga døde efterlod det mere end 100.000 kunder uden adgang til deres kryptopenge. Nu viser det sig, at kontierne har været tømt siden april 2018.

Artikel top billede

Der tegner sig lidt af et mysterium, efter at tæt på en milliard kroner i kryptovaluta er forsvundet sporløst.

For da stifteren af den canadiske kryptovalutabørs QuadrigaCX, Gerald Cotten, døde, fik han aldrig videregivet adgangskoden, og dermed havde mere end 100.000 kunder mistet adgangen til deres kryptovaluta.

Størstedelen af selskabets kryptovaluta var indeholdt på såkaldte 'cold wallets', der en digital pengepung offline og som kun kan tilgås ved at have den rigtige private digitale nøgle.

I alt menes Quadriga at have haft samlet kryptoværdier for 143 millioner dollars svarende til omkring 841 millioner kroner.

Læs også: Mere end 800 millioner kroner låst inde efter dødsfald: Glemte at give kodeord videre

Nu viser det sig imidlertid, at de kolde wallets, som Quadriga benyttede sig af, har været tomme siden april.

Det skriver Bloomberg.

Gerald Cotten kørte oprindeligt Quadriga via sin laptop, og hans enke beskriver, at det var normal procedure for ham, at flytte størstedelen af kryptopvalutaen til 'cold storage' for at beskytte dem mod hacking og tyveri.

Bloomberg skriver, at Ernst & Young har identificeret seks af de offline konto-adresser, der blev brugt til at gemme bitcoins hos Quadriga. Og fem af de kontoer har tilsyneladende ikke haft nogen balance siden april 2018.

Læs også:

Krypto-kollaps: Det kan ikke længere svare sig at udvinde bitcoins

Kæmpe krypto-kup: It-kriminelle stjæler bitcoin for et trecifret millionbeløb

Ny afgørelse: Danske krypto-børser skal udlevere data om alle handler til Skattestyrelsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S