Datacon og Flügger skal nu i retten om fejlslagent ERP-system: "De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs"

Et langvarigt opgør om et fejlslagent it-system skal nu afgøres i retten. Flügger hævder, at et ERP-system leveret af Datacon var så fejlbehæftet, at det var ved at koste selskabet livet.

Artikel top billede

Malerkæden Flügger og it-virksomheden Datacon skal i denne uge mødes i retten i Glostrup i forbindelse med langvarig strid om et fejslagent erp-system, der ifølge Flügger kunne have kostet selskabet livet. Det skriver Børsen.

Stridens kerne er således, at Flügger ikke mener, at selskabet fik leveret det it-system, som det blev lovet, og samtidig rejser Flügger et erstatningskrav på 25 millioner.

Til gengæld mener Datacon at have 13 millioner kroner til gode for den sidste leverance.

”De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs. At de så efterfølgende på ingen måde er interesseret i at bistå os eller finde en mindelig løsning - det undrer mig. Særligt når vi har samarbejdet gennem flere år," siger Torben Schwaner Dehlholm, chefjurist i Flügger, til Børsen.

Læs også: Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Kunne ikke modtage ordre

Det har tidligere fremgået at Flüggers regnskaber, at det fejlslagne it-systemet betød. at selskabets omsætning i en periode faldt med 9 procent, fordi det fejlslagne it-system forhindrede kæden i at modtage ordre og sende varer ud til kunderne.

Datacons administrerende direktør Jan Misser har tidligere oplyst til Computerworld, at han ikke har nogen forståelse for Flüggers anklager. Her forklarede han, at det problermen ikke skyldtes it-systemet, men ”interne organisatoriske forhold” hos Flügger.

"Det her svarer lidt til, at jeg går ned og køber et Sonos musiksystem, men ikke kan få det til at virke, fordi der er problemer med mit netværk derhjemme. Det er jo ikke Sonos problem, men min egen skyld. Det samme gælder med et it-system, hvis man ikke har de fornødne ressourcer til at få det til at virke, så får man heller ikke det optimale ud af det," sagde han til Computerworld i 2016.

Læs også:
Datacon og Flügger slås om millioner: Nu skal sagen afgøres i retten

Datacon skal møde Flügger i retten: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S