Datacon og Flügger skal nu i retten om fejlslagent ERP-system: "De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs"

Et langvarigt opgør om et fejlslagent it-system skal nu afgøres i retten. Flügger hævder, at et ERP-system leveret af Datacon var så fejlbehæftet, at det var ved at koste selskabet livet.

Artikel top billede

Malerkæden Flügger og it-virksomheden Datacon skal i denne uge mødes i retten i Glostrup i forbindelse med langvarig strid om et fejslagent erp-system, der ifølge Flügger kunne have kostet selskabet livet. Det skriver Børsen.

Stridens kerne er således, at Flügger ikke mener, at selskabet fik leveret det it-system, som det blev lovet, og samtidig rejser Flügger et erstatningskrav på 25 millioner.

Til gengæld mener Datacon at have 13 millioner kroner til gode for den sidste leverance.

”De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs. At de så efterfølgende på ingen måde er interesseret i at bistå os eller finde en mindelig løsning - det undrer mig. Særligt når vi har samarbejdet gennem flere år," siger Torben Schwaner Dehlholm, chefjurist i Flügger, til Børsen.

Læs også: Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Kunne ikke modtage ordre

Det har tidligere fremgået at Flüggers regnskaber, at det fejlslagne it-systemet betød. at selskabets omsætning i en periode faldt med 9 procent, fordi det fejlslagne it-system forhindrede kæden i at modtage ordre og sende varer ud til kunderne.

Datacons administrerende direktør Jan Misser har tidligere oplyst til Computerworld, at han ikke har nogen forståelse for Flüggers anklager. Her forklarede han, at det problermen ikke skyldtes it-systemet, men ”interne organisatoriske forhold” hos Flügger.

"Det her svarer lidt til, at jeg går ned og køber et Sonos musiksystem, men ikke kan få det til at virke, fordi der er problemer med mit netværk derhjemme. Det er jo ikke Sonos problem, men min egen skyld. Det samme gælder med et it-system, hvis man ikke har de fornødne ressourcer til at få det til at virke, så får man heller ikke det optimale ud af det," sagde han til Computerworld i 2016.

Læs også:
Datacon og Flügger slås om millioner: Nu skal sagen afgøres i retten

Datacon skal møde Flügger i retten: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S