Datacon og Flügger skal nu i retten om fejlslagent ERP-system: "De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs"

Et langvarigt opgør om et fejlslagent it-system skal nu afgøres i retten. Flügger hævder, at et ERP-system leveret af Datacon var så fejlbehæftet, at det var ved at koste selskabet livet.

Artikel top billede

Malerkæden Flügger og it-virksomheden Datacon skal i denne uge mødes i retten i Glostrup i forbindelse med langvarig strid om et fejslagent erp-system, der ifølge Flügger kunne have kostet selskabet livet. Det skriver Børsen.

Stridens kerne er således, at Flügger ikke mener, at selskabet fik leveret det it-system, som det blev lovet, og samtidig rejser Flügger et erstatningskrav på 25 millioner.

Til gengæld mener Datacon at have 13 millioner kroner til gode for den sidste leverance.

”De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs. At de så efterfølgende på ingen måde er interesseret i at bistå os eller finde en mindelig løsning - det undrer mig. Særligt når vi har samarbejdet gennem flere år," siger Torben Schwaner Dehlholm, chefjurist i Flügger, til Børsen.

Læs også: Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Kunne ikke modtage ordre

Det har tidligere fremgået at Flüggers regnskaber, at det fejlslagne it-systemet betød. at selskabets omsætning i en periode faldt med 9 procent, fordi det fejlslagne it-system forhindrede kæden i at modtage ordre og sende varer ud til kunderne.

Datacons administrerende direktør Jan Misser har tidligere oplyst til Computerworld, at han ikke har nogen forståelse for Flüggers anklager. Her forklarede han, at det problermen ikke skyldtes it-systemet, men ”interne organisatoriske forhold” hos Flügger.

"Det her svarer lidt til, at jeg går ned og køber et Sonos musiksystem, men ikke kan få det til at virke, fordi der er problemer med mit netværk derhjemme. Det er jo ikke Sonos problem, men min egen skyld. Det samme gælder med et it-system, hvis man ikke har de fornødne ressourcer til at få det til at virke, så får man heller ikke det optimale ud af det," sagde han til Computerworld i 2016.

Læs også:
Datacon og Flügger slås om millioner: Nu skal sagen afgøres i retten

Datacon skal møde Flügger i retten: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job