Datacon og Flügger skal nu i retten om fejlslagent ERP-system: "De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs"

Et langvarigt opgør om et fejlslagent it-system skal nu afgøres i retten. Flügger hævder, at et ERP-system leveret af Datacon var så fejlbehæftet, at det var ved at koste selskabet livet.

Artikel top billede

Malerkæden Flügger og it-virksomheden Datacon skal i denne uge mødes i retten i Glostrup i forbindelse med langvarig strid om et fejslagent erp-system, der ifølge Flügger kunne have kostet selskabet livet. Det skriver Børsen.

Stridens kerne er således, at Flügger ikke mener, at selskabet fik leveret det it-system, som det blev lovet, og samtidig rejser Flügger et erstatningskrav på 25 millioner.

Til gengæld mener Datacon at have 13 millioner kroner til gode for den sidste leverance.

”De laver et system, der er så fejlbehæftet, at vi er ved at gå konkurs. At de så efterfølgende på ingen måde er interesseret i at bistå os eller finde en mindelig løsning - det undrer mig. Særligt når vi har samarbejdet gennem flere år," siger Torben Schwaner Dehlholm, chefjurist i Flügger, til Børsen.

Læs også: Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Kunne ikke modtage ordre

Det har tidligere fremgået at Flüggers regnskaber, at det fejlslagne it-systemet betød. at selskabets omsætning i en periode faldt med 9 procent, fordi det fejlslagne it-system forhindrede kæden i at modtage ordre og sende varer ud til kunderne.

Datacons administrerende direktør Jan Misser har tidligere oplyst til Computerworld, at han ikke har nogen forståelse for Flüggers anklager. Her forklarede han, at det problermen ikke skyldtes it-systemet, men ”interne organisatoriske forhold” hos Flügger.

"Det her svarer lidt til, at jeg går ned og køber et Sonos musiksystem, men ikke kan få det til at virke, fordi der er problemer med mit netværk derhjemme. Det er jo ikke Sonos problem, men min egen skyld. Det samme gælder med et it-system, hvis man ikke har de fornødne ressourcer til at få det til at virke, så får man heller ikke det optimale ud af det," sagde han til Computerworld i 2016.

Læs også:
Datacon og Flügger slås om millioner: Nu skal sagen afgøres i retten

Datacon skal møde Flügger i retten: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S