Apple inviterer til ny stor produktlancering: Alt peger på ny streaming-tjeneste, der skal udfordre Netflix og Amazon

Den 25. marts har Apple inviteret til en ny stor produktpræsentation, hvor den amerikanske gigant efter alt at dømme vil blæse til krig mod Netflix og Amazon Prime.

Artikel top billede

En ny abonnementsbaseret tv-tjeneste, der skal tage kampen op mod Netflix og Amazon Prime.

Det er hvad Apple forventes at præsentere, når selskabet den 25. marts afholder en ny stor produktpræsentation.

Præsentationen vil blive afholdt i Steve Jobs Theater i Apple hovedkvarter i Cupertino, og invitationerne til præsentationen blev sendt ud til pressen mandag aften dansk tid.

Invitationen som kan ses herunder er påtrykt ordene "It's showtime."

Lancering til april

Ifølge nyhedsbureauet Reuters ventes det, at tjenesten vil være klar til lancering i løbet af april, og Silicon Valley-mediet The Information har tidligere oplyst, at det ventes, at den nye tjeneste i første omgang vil blive lanceret i USA.

Men ifølge mediet er det planen, at tjenesten vil blive lanceret i op mod 100 yderligere lande i de efterfølgende måneder.

Læs også: Apple og Samsung i overraskende streaming-samarbejde rejser spørgsmål: Er Apple ved at sadle om?

Gennem de seneste år har Apple ifølge Reuters investeret op mod 2 milliarder dollar i nyt egenproduceret indhold, og Apple har desuden indgået en aftale med den amerikanske talkshow-dronning Oprah Winfrey.

I tillæg til Apples eget indhold ventes det ifølge Reuters også, at Apple vil kunne tilbyde indhold fra store amerikanske medieselskaber som CBS, Viacom og Lionsgate. Derudover arbejder Apple angiveligt stadigvæk på at få aftaler i hus med HBO og WarnerMedia.

Udover den nye tv-tjenesten tyder det også på, at Apple vil være klar med en ny abonnementsbaseret nyhedstjeneste, hvor Apple til en fast månedlig pris vil kunne tilbyde indhold til et bredt udvalg af aviser og magasiner.

Nyhedstjeneste kan også være på vej

Den amerikanske avis Wall Street Journal rapporterede dog i februar, at Apple har haft problemer med at få en række større amerikanske medier med ombord på tjenesten. Avisen skrev, at hverken New York Times eller Washington Post på daværende tidspunkt havde indgået en aftale med Apple.

Apples satsning på abonnementsbaserede tjenester kommer i kølvandet på, at det gennem de seneste år har stået klart, at smartphone-markedet efterhånden nærmer sig mætningspunktet.

Derfor har Apple gennem de seneste år øget satsningen på abonnementsbaserede tjenester som blandt andet iCloud og Apple Music.

Læs også: Apple på trapperne med ny tjeneste: Vil lave en Netflix for nyheder

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S