Apple inviterer til ny stor produktlancering: Alt peger på ny streaming-tjeneste, der skal udfordre Netflix og Amazon

Den 25. marts har Apple inviteret til en ny stor produktpræsentation, hvor den amerikanske gigant efter alt at dømme vil blæse til krig mod Netflix og Amazon Prime.

Artikel top billede

En ny abonnementsbaseret tv-tjeneste, der skal tage kampen op mod Netflix og Amazon Prime.

Det er hvad Apple forventes at præsentere, når selskabet den 25. marts afholder en ny stor produktpræsentation.

Præsentationen vil blive afholdt i Steve Jobs Theater i Apple hovedkvarter i Cupertino, og invitationerne til præsentationen blev sendt ud til pressen mandag aften dansk tid.

Invitationen som kan ses herunder er påtrykt ordene "It's showtime."

Lancering til april

Ifølge nyhedsbureauet Reuters ventes det, at tjenesten vil være klar til lancering i løbet af april, og Silicon Valley-mediet The Information har tidligere oplyst, at det ventes, at den nye tjeneste i første omgang vil blive lanceret i USA.

Men ifølge mediet er det planen, at tjenesten vil blive lanceret i op mod 100 yderligere lande i de efterfølgende måneder.

Læs også: Apple og Samsung i overraskende streaming-samarbejde rejser spørgsmål: Er Apple ved at sadle om?

Gennem de seneste år har Apple ifølge Reuters investeret op mod 2 milliarder dollar i nyt egenproduceret indhold, og Apple har desuden indgået en aftale med den amerikanske talkshow-dronning Oprah Winfrey.

I tillæg til Apples eget indhold ventes det ifølge Reuters også, at Apple vil kunne tilbyde indhold fra store amerikanske medieselskaber som CBS, Viacom og Lionsgate. Derudover arbejder Apple angiveligt stadigvæk på at få aftaler i hus med HBO og WarnerMedia.

Udover den nye tv-tjenesten tyder det også på, at Apple vil være klar med en ny abonnementsbaseret nyhedstjeneste, hvor Apple til en fast månedlig pris vil kunne tilbyde indhold til et bredt udvalg af aviser og magasiner.

Nyhedstjeneste kan også være på vej

Den amerikanske avis Wall Street Journal rapporterede dog i februar, at Apple har haft problemer med at få en række større amerikanske medier med ombord på tjenesten. Avisen skrev, at hverken New York Times eller Washington Post på daværende tidspunkt havde indgået en aftale med Apple.

Apples satsning på abonnementsbaserede tjenester kommer i kølvandet på, at det gennem de seneste år har stået klart, at smartphone-markedet efterhånden nærmer sig mætningspunktet.

Derfor har Apple gennem de seneste år øget satsningen på abonnementsbaserede tjenester som blandt andet iCloud og Apple Music.

Læs også: Apple på trapperne med ny tjeneste: Vil lave en Netflix for nyheder

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest