Apple inviterer til ny stor produktlancering: Alt peger på ny streaming-tjeneste, der skal udfordre Netflix og Amazon

Den 25. marts har Apple inviteret til en ny stor produktpræsentation, hvor den amerikanske gigant efter alt at dømme vil blæse til krig mod Netflix og Amazon Prime.

Artikel top billede

En ny abonnementsbaseret tv-tjeneste, der skal tage kampen op mod Netflix og Amazon Prime.

Det er hvad Apple forventes at præsentere, når selskabet den 25. marts afholder en ny stor produktpræsentation.

Præsentationen vil blive afholdt i Steve Jobs Theater i Apple hovedkvarter i Cupertino, og invitationerne til præsentationen blev sendt ud til pressen mandag aften dansk tid.

Invitationen som kan ses herunder er påtrykt ordene "It's showtime."

Lancering til april

Ifølge nyhedsbureauet Reuters ventes det, at tjenesten vil være klar til lancering i løbet af april, og Silicon Valley-mediet The Information har tidligere oplyst, at det ventes, at den nye tjeneste i første omgang vil blive lanceret i USA.

Men ifølge mediet er det planen, at tjenesten vil blive lanceret i op mod 100 yderligere lande i de efterfølgende måneder.

Læs også: Apple og Samsung i overraskende streaming-samarbejde rejser spørgsmål: Er Apple ved at sadle om?

Gennem de seneste år har Apple ifølge Reuters investeret op mod 2 milliarder dollar i nyt egenproduceret indhold, og Apple har desuden indgået en aftale med den amerikanske talkshow-dronning Oprah Winfrey.

I tillæg til Apples eget indhold ventes det ifølge Reuters også, at Apple vil kunne tilbyde indhold fra store amerikanske medieselskaber som CBS, Viacom og Lionsgate. Derudover arbejder Apple angiveligt stadigvæk på at få aftaler i hus med HBO og WarnerMedia.

Udover den nye tv-tjenesten tyder det også på, at Apple vil være klar med en ny abonnementsbaseret nyhedstjeneste, hvor Apple til en fast månedlig pris vil kunne tilbyde indhold til et bredt udvalg af aviser og magasiner.

Nyhedstjeneste kan også være på vej

Den amerikanske avis Wall Street Journal rapporterede dog i februar, at Apple har haft problemer med at få en række større amerikanske medier med ombord på tjenesten. Avisen skrev, at hverken New York Times eller Washington Post på daværende tidspunkt havde indgået en aftale med Apple.

Apples satsning på abonnementsbaserede tjenester kommer i kølvandet på, at det gennem de seneste år har stået klart, at smartphone-markedet efterhånden nærmer sig mætningspunktet.

Derfor har Apple gennem de seneste år øget satsningen på abonnementsbaserede tjenester som blandt andet iCloud og Apple Music.

Læs også: Apple på trapperne med ny tjeneste: Vil lave en Netflix for nyheder

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job