Ballade i styregruppe for telemedicin: Medlem melder sig ud i protest over dobbeltaftale med CGI

Stor uenighed om skattekroner får et af de fire medlemmer af styregruppen for Fælles Udbud af Telemedicin, FUT, til at forlade gruppen. Og smække godt og grundigt med døren.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Uenighed om retning og forbrug er grundlaget for opbrud i styregruppen for det Fælles Udbud af Telemedicon, FUT, hvor et af de fire medlemmer nu forlader gruppen i protest, skriver MedWatch.

Det drejer sig om Arne Nikolajsen fra Region Syddanmark.

Ifølge mediet forlader han styregruppen i protest over udbuddet af den såkaldte medarbejderdel af et KOL-udbud.

Her har Øst- og Vestdanmark indgået hver deres aftale med den samme leverandør, nemlig CGI.

De to separate aftaler med samme leverandør betyder blandt andet, at der vil skulle opbygges to administrative apparater, hedder det.

“Det er ganske enkelt ikke rationelt og ikke sund fornuft - hverken set ud fra et økonomisk perspektiv eller i forhold til borgernes behov. Det forklarede jeg på styregruppemødet, men det var som at tale til en mur. Ingen ville lytte, og ingen ville argumentere for det modsatte af mine synspunkter," siger Arne Nikolajsen til MedWatch.

Læs også:

Disse it-selskaber skal levere telemedicin til danskerne - seks selskaber vinder første store udbud

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job