Yousee, Telmore og TDC Erhverv bliver nu en del af et helt nyt underholdningsselskab

TDC Group bliver i fremtiden splittet op i to selskaber, og det ene selskab, der kommer til at fokusere på digital underholdning har netop fået sit navn.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Yousee, Telmore og TDC Erhverv bliver i fremtiden en del af et nyt firma, der får navnet Nuuday.

Det kryptiske navn, der skal udtales ”new day”, dækker over, at TDC Group i fremtiden kommer til at bestå af to selvstændige selskaber.

Det ene bliver et infrastrukturselskab, der skal levere fiber-løsninger og 5G samt Nuuday, der skal levere digitale, forbrugerrettede tjenester.

”Vi lever i en stadig mere digitaliseret verden, og i Nuuday tilstræber vi at udvikle tjenester, der ved hjælp af teknologi kan gøre hverdagen lettere. Vores fokusområder er fortsat underholdning samt netværk-, cloud- og teletjenester, men i dag er et stort skridt på vejen mod at blive en selvstændig virksomhed. Det giver os en unik mulighed for virkelig at styrke vores forretning til gavn for vores kunder,” siger Jaap Postma, koncerndirektør for Nuuday, ifølge en pressemeddelelse.

Får eftertragtede fodboldrettigheder

Nuuday kommer især til at levere cloud-tjenester, teletjenester og underholdningstjenester

I den forbindelse har Nuuday lanceret en ny streaming-tjeneste ved navn Xee, der fra august 2019 og tre år frem får rettighederne til at vise udvalgte fodboldkampe fra den engelske Premier League.

”Vi er så glade for, at alle YouSees tv-kunder snart kan følge en af verdens bedste fodboldligaer,” Jaap Postma ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Her er TDC Erhvervs nye sikkerhedssats: Køber it-sikkerhedsfirmaet Secu

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S