Yousee, Telmore og TDC Erhverv bliver nu en del af et helt nyt underholdningsselskab

TDC Group bliver i fremtiden splittet op i to selskaber, og det ene selskab, der kommer til at fokusere på digital underholdning har netop fået sit navn.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Yousee, Telmore og TDC Erhverv bliver i fremtiden en del af et nyt firma, der får navnet Nuuday.

Det kryptiske navn, der skal udtales ”new day”, dækker over, at TDC Group i fremtiden kommer til at bestå af to selvstændige selskaber.

Det ene bliver et infrastrukturselskab, der skal levere fiber-løsninger og 5G samt Nuuday, der skal levere digitale, forbrugerrettede tjenester.

”Vi lever i en stadig mere digitaliseret verden, og i Nuuday tilstræber vi at udvikle tjenester, der ved hjælp af teknologi kan gøre hverdagen lettere. Vores fokusområder er fortsat underholdning samt netværk-, cloud- og teletjenester, men i dag er et stort skridt på vejen mod at blive en selvstændig virksomhed. Det giver os en unik mulighed for virkelig at styrke vores forretning til gavn for vores kunder,” siger Jaap Postma, koncerndirektør for Nuuday, ifølge en pressemeddelelse.

Får eftertragtede fodboldrettigheder

Nuuday kommer især til at levere cloud-tjenester, teletjenester og underholdningstjenester

I den forbindelse har Nuuday lanceret en ny streaming-tjeneste ved navn Xee, der fra august 2019 og tre år frem får rettighederne til at vise udvalgte fodboldkampe fra den engelske Premier League.

”Vi er så glade for, at alle YouSees tv-kunder snart kan følge en af verdens bedste fodboldligaer,” Jaap Postma ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Her er TDC Erhvervs nye sikkerhedssats: Køber it-sikkerhedsfirmaet Secu

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS