Bilka, Føtex og Wupti.com ramt af nedbrud: Kunder modtager ikke ordrebekræftelser

Salling Group har i omkring et døgns tid været ramt af et større servernedbrud, hvilket resulterer i, at Bilka-, Føtex- og Wupti.com-kunder ikke modtager en ordrebekræftelse, når de bestiller online. Nedbruddet skyldes en opdateringsfejl.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i serverfejlen hos Salling Group
  • Se hvem der er ramt
  • Læs hvorfor nogle kunder ikke modtager sin ordrebekræftelse
  • Tjek Salling Groups svar
  • Læs hvilke spørgsmål koncernen ikke ønsker at besvare
433
2:15 min
Opdateret 16.30: Salling Group oplyser, at systemerne igen er oppe at køre normalt fra omkring klokken 14 onsdag eftermiddag.

Internetbutikken Wupti.com samt supermarkedskæderne Bilkas og Føtex' webshops for hvidevarer har i omkring et døgn tids været ramt af et nedbrud.

Online-butikkerne modtager alle ordre, men nedbruddet betyder, at en del af kunderne ikke modtager ordrebekræftelserne på deres køb og dermed ikke ved, om transkationen er gået igennem.

Hvor længe nedbruddet nøjagtigt har stået på, ønsker Salling Group, der står bag alle tre hjemmesider, ikke at oplyse, men Computerworld har konstateret, at nedbruddet i hvert fald er sket før klokken 14.49 tirsdag.

Salling Group har ikke informeret sine kunder om nedbruddet.

Salling Group bekræfter nedbruddet, som skyldes en serverfejl efter en opdatering, over for Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S