Bilka, Føtex og Wupti.com ramt af nedbrud: Kunder modtager ikke ordrebekræftelser

Salling Group har i omkring et døgns tid været ramt af et større servernedbrud, hvilket resulterer i, at Bilka-, Føtex- og Wupti.com-kunder ikke modtager en ordrebekræftelse, når de bestiller online. Nedbruddet skyldes en opdateringsfejl.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i serverfejlen hos Salling Group
  • Se hvem der er ramt
  • Læs hvorfor nogle kunder ikke modtager sin ordrebekræftelse
  • Tjek Salling Groups svar
  • Læs hvilke spørgsmål koncernen ikke ønsker at besvare
433
2:15 min
Opdateret 16.30: Salling Group oplyser, at systemerne igen er oppe at køre normalt fra omkring klokken 14 onsdag eftermiddag.

Internetbutikken Wupti.com samt supermarkedskæderne Bilkas og Føtex' webshops for hvidevarer har i omkring et døgn tids været ramt af et nedbrud.

Online-butikkerne modtager alle ordre, men nedbruddet betyder, at en del af kunderne ikke modtager ordrebekræftelserne på deres køb og dermed ikke ved, om transkationen er gået igennem.

Hvor længe nedbruddet nøjagtigt har stået på, ønsker Salling Group, der står bag alle tre hjemmesider, ikke at oplyse, men Computerworld har konstateret, at nedbruddet i hvert fald er sket før klokken 14.49 tirsdag.

Salling Group har ikke informeret sine kunder om nedbruddet.

Salling Group bekræfter nedbruddet, som skyldes en serverfejl efter en opdatering, over for Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car