Medie: Vestager fortsætter bøderegn mod Google - på vej med endnu en kæmpebøde

Den danske EU Kommissær er tilsyneladende på vej med endnu en kæmpebøde mod Google for at bryde de europæiske konkurrenceregler.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Den amerikanske it-gigant Google, skal formentelig snart til lommerne igen, hvis det står til EU Kommissionen.

EU's konkurrence kommissær Margrethe Vestager (R) er nemlig tilsyneladende på vej med en ny kæmpebøde til Google.

Det skriver Financial Times ifølge Børsen.

Den amerikanske avis har talt med tre anonyme kilder tæt på processen, med indsigt i undersøgelsen. Bøden forventes at blive meldt officielt ud onsdag i den kommende uge.

Læs også: Verdenskendt it-magasin: Derfor bør Silicon Valley frygte Margrethe Vestager

Undersøgelsen der er baggrund for bøden, handler tilsyneladende om, at Google har forhindret sine konkurrenter i at komme ind på markedet for online-annoncer.

I sommer forlangte EU Kommissionen en rekordstor bøde på knap 4,3 milliarder euro, hvilket svarer til 32 milliarder kroner af internetgiganten.

Forinden fik Google en bøde på knap 18 milliarder kroner, som søgegiganten sidste år blev idømt, for at misbruge sin dominerende position på markedet for søgemaskiner.

Læs også: Dansk tech-ambassadør: “Margrethe Vestager var ikke jordens mest populære person i SiliconValley, men det har ændret sig”

Søgemaskine-mastodonten har siden anket begge sager fordi, at selskabet altså ikke mener bøderne har været berettiget.

Vestager er blevet både berømt og ikke mindst berygtet blandt de amerikanske it-virksomheder for at stikke rekordstore bøder ud til selskaberne.

Foruden Google, har også Apple været i den danske konkurrence kommissærs søgelys.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S