Medie: Vestager fortsætter bøderegn mod Google - på vej med endnu en kæmpebøde

Den danske EU Kommissær er tilsyneladende på vej med endnu en kæmpebøde mod Google for at bryde de europæiske konkurrenceregler.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Den amerikanske it-gigant Google, skal formentelig snart til lommerne igen, hvis det står til EU Kommissionen.

EU's konkurrence kommissær Margrethe Vestager (R) er nemlig tilsyneladende på vej med en ny kæmpebøde til Google.

Det skriver Financial Times ifølge Børsen.

Den amerikanske avis har talt med tre anonyme kilder tæt på processen, med indsigt i undersøgelsen. Bøden forventes at blive meldt officielt ud onsdag i den kommende uge.

Læs også: Verdenskendt it-magasin: Derfor bør Silicon Valley frygte Margrethe Vestager

Undersøgelsen der er baggrund for bøden, handler tilsyneladende om, at Google har forhindret sine konkurrenter i at komme ind på markedet for online-annoncer.

I sommer forlangte EU Kommissionen en rekordstor bøde på knap 4,3 milliarder euro, hvilket svarer til 32 milliarder kroner af internetgiganten.

Forinden fik Google en bøde på knap 18 milliarder kroner, som søgegiganten sidste år blev idømt, for at misbruge sin dominerende position på markedet for søgemaskiner.

Læs også: Dansk tech-ambassadør: “Margrethe Vestager var ikke jordens mest populære person i SiliconValley, men det har ændret sig”

Søgemaskine-mastodonten har siden anket begge sager fordi, at selskabet altså ikke mener bøderne har været berettiget.

Vestager er blevet både berømt og ikke mindst berygtet blandt de amerikanske it-virksomheder for at stikke rekordstore bøder ud til selskaberne.

Foruden Google, har også Apple været i den danske konkurrence kommissærs søgelys.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice