Medie: Vestager fortsætter bøderegn mod Google - på vej med endnu en kæmpebøde

Den danske EU Kommissær er tilsyneladende på vej med endnu en kæmpebøde mod Google for at bryde de europæiske konkurrenceregler.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Den amerikanske it-gigant Google, skal formentelig snart til lommerne igen, hvis det står til EU Kommissionen.

EU's konkurrence kommissær Margrethe Vestager (R) er nemlig tilsyneladende på vej med en ny kæmpebøde til Google.

Det skriver Financial Times ifølge Børsen.

Den amerikanske avis har talt med tre anonyme kilder tæt på processen, med indsigt i undersøgelsen. Bøden forventes at blive meldt officielt ud onsdag i den kommende uge.

Læs også: Verdenskendt it-magasin: Derfor bør Silicon Valley frygte Margrethe Vestager

Undersøgelsen der er baggrund for bøden, handler tilsyneladende om, at Google har forhindret sine konkurrenter i at komme ind på markedet for online-annoncer.

I sommer forlangte EU Kommissionen en rekordstor bøde på knap 4,3 milliarder euro, hvilket svarer til 32 milliarder kroner af internetgiganten.

Forinden fik Google en bøde på knap 18 milliarder kroner, som søgegiganten sidste år blev idømt, for at misbruge sin dominerende position på markedet for søgemaskiner.

Læs også: Dansk tech-ambassadør: “Margrethe Vestager var ikke jordens mest populære person i SiliconValley, men det har ændret sig”

Søgemaskine-mastodonten har siden anket begge sager fordi, at selskabet altså ikke mener bøderne har været berettiget.

Vestager er blevet både berømt og ikke mindst berygtet blandt de amerikanske it-virksomheder for at stikke rekordstore bøder ud til selskaberne.

Foruden Google, har også Apple været i den danske konkurrence kommissærs søgelys.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S