Medie: Vestager fortsætter bøderegn mod Google - på vej med endnu en kæmpebøde

Den danske EU Kommissær er tilsyneladende på vej med endnu en kæmpebøde mod Google for at bryde de europæiske konkurrenceregler.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Den amerikanske it-gigant Google, skal formentelig snart til lommerne igen, hvis det står til EU Kommissionen.

EU's konkurrence kommissær Margrethe Vestager (R) er nemlig tilsyneladende på vej med en ny kæmpebøde til Google.

Det skriver Financial Times ifølge Børsen.

Den amerikanske avis har talt med tre anonyme kilder tæt på processen, med indsigt i undersøgelsen. Bøden forventes at blive meldt officielt ud onsdag i den kommende uge.

Læs også: Verdenskendt it-magasin: Derfor bør Silicon Valley frygte Margrethe Vestager

Undersøgelsen der er baggrund for bøden, handler tilsyneladende om, at Google har forhindret sine konkurrenter i at komme ind på markedet for online-annoncer.

I sommer forlangte EU Kommissionen en rekordstor bøde på knap 4,3 milliarder euro, hvilket svarer til 32 milliarder kroner af internetgiganten.

Forinden fik Google en bøde på knap 18 milliarder kroner, som søgegiganten sidste år blev idømt, for at misbruge sin dominerende position på markedet for søgemaskiner.

Læs også: Dansk tech-ambassadør: “Margrethe Vestager var ikke jordens mest populære person i SiliconValley, men det har ændret sig”

Søgemaskine-mastodonten har siden anket begge sager fordi, at selskabet altså ikke mener bøderne har været berettiget.

Vestager er blevet både berømt og ikke mindst berygtet blandt de amerikanske it-virksomheder for at stikke rekordstore bøder ud til selskaberne.

Foruden Google, har også Apple været i den danske konkurrence kommissærs søgelys.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Danmarks Lærerforening

Danmarks Lærerforening søger en IT-projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S