Myspace frygter at have mistet 12 års deling af musik, videoer og billeder: 50 millioner musiknumre kan være tabt

Det sociale medie Myspace frygter efter et stort migrationsprojekt at have mistet alt musik, videoer og billeder, der er mere end tre år gammelt.

Artikel top billede

Flittige brugere af Myspace - et af de første sociale medier, der så skærmens lys i 2003 - bliver for tiden mødt af en kedelig besked.

Et stort migrationsprojekt er gået så galt, at alle de guldkorn, som er blevet lagt op på hjemmesiden i tidens løb, kan være pist væk.

"Som følge af et server-migrationsprojekt er alle billeder, videoer og lydfiler, som du har uploadet for mere end tre år siden, måske ikke længere tilgængelige via Myspace. Vi beklager for ulejligheden," skriver Myspace på sin hjemmeside.

Læs også: Her er prisen for din identitet på 'the dark web': Brugerlicenser, login og e-mails - alt er til salg på nettet

Myspace er i dag kun en brøkdel af fordoms tid, hvor platformen var en af de første sociale medie-sider, der meget hurtigt fik enorm popularitet med sociale profiler og dets fokus på billeder, musik og videoer.

Her kunne kunstnere eksempelvis gratis reklamere for deres musik og nå ud til et stort globalt publikum. Blandt andet krediteres Myspace for at have spillet en vigtig rolle i det britisk indierockband Arctic Monkeys karriere.

I 2006 var Myspace så populær, at den slog Google som den mest besøgte hjemmeside i USA, skriver BBC.

Et uheld?

Den amerikanske blogger og 'technologist' Andy Baio, der blandt andet var med til at etablere Kickstarter, skriver i et tweet, at han er meget skeptisk over for, om det nu også var et uheld.

"Flagrant inkompetence er måske dårlig PR, men det lyder stadig bedre end, 'vi kan ikke være generet af indsatsen og omkostningerne ved at migrere og hoste 50 millioner gamle MP3'er," skriver han.

Myspace blev i 2005 solgt for 580 millioner dollars til NewsCorp, som i 2011 solgte det videre til Specific Media.

Mens Myspace for længst er dalet i popularitet, skriver BBC dog, at der stadig er mange, der bruger siden som et musik- og video-arkiv.

Ifølge en artikel fra The Wall Street Journal var der i 2015 stadig en milliard aktive og inaktive brugere, mens siden blev besøgt af over 50 millioner unikker brugere hver måned.

Læs også: Facebook er virksomheden der kan eje verden, hvis den kommer helskindet igennem sin identitetskrise

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest