Center for Cybersikkerhed inde over TDC’s valg af 5G-leverandør med ‘rutinepræget’ rådgivning

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var inde over TDC’s valg af leverandør af 5G-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var med som rådgiver af TDC i forbindelse med TDC’s vigtige valg af leverandør af infrastruktur til det kommende 5G-netværk, skriver Finans.

TDC annoncerede mandag aften, at selskabet havde skrevet med svenske Ericsson som leverandør, som endda skulle indtræde som leverandør i huj og hast.

Dermed afslutter TDC sin leverandøraftale med kinesiske Huawei, der har været hovedleverandør til TDC’s 4G-netværk siden 2015.

Huawei er i lang tid blevet beskyldt for at kunne være den kinesiske regerings forlængede arm. Men uden at der nogensinde er blevet ført bevis herfor.

Til Finans meddeler Center for Cybersikkerhed i en skriftlig meddelse, at “den sikkerhedsmæssige rådgivning, som CFCS har ydet TDC i henhold til lovgivningen, har været rutinepræget og ikke af en karakter, der kunne udelukke en eller flere fra at levere et 5G-netværk,” skriver avisen.

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Her er Huaweis reaktion på TDC's beslutning om at vælge Ericsson som 5G-leverandør

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo