Center for Cybersikkerhed inde over TDC’s valg af 5G-leverandør med ‘rutinepræget’ rådgivning

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var inde over TDC’s valg af leverandør af 5G-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var med som rådgiver af TDC i forbindelse med TDC’s vigtige valg af leverandør af infrastruktur til det kommende 5G-netværk, skriver Finans.

TDC annoncerede mandag aften, at selskabet havde skrevet med svenske Ericsson som leverandør, som endda skulle indtræde som leverandør i huj og hast.

Dermed afslutter TDC sin leverandøraftale med kinesiske Huawei, der har været hovedleverandør til TDC’s 4G-netværk siden 2015.

Huawei er i lang tid blevet beskyldt for at kunne være den kinesiske regerings forlængede arm. Men uden at der nogensinde er blevet ført bevis herfor.

Til Finans meddeler Center for Cybersikkerhed i en skriftlig meddelse, at “den sikkerhedsmæssige rådgivning, som CFCS har ydet TDC i henhold til lovgivningen, har været rutinepræget og ikke af en karakter, der kunne udelukke en eller flere fra at levere et 5G-netværk,” skriver avisen.

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Her er Huaweis reaktion på TDC's beslutning om at vælge Ericsson som 5G-leverandør

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS