Center for Cybersikkerhed inde over TDC’s valg af 5G-leverandør med ‘rutinepræget’ rådgivning

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var inde over TDC’s valg af leverandør af 5G-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var med som rådgiver af TDC i forbindelse med TDC’s vigtige valg af leverandør af infrastruktur til det kommende 5G-netværk, skriver Finans.

TDC annoncerede mandag aften, at selskabet havde skrevet med svenske Ericsson som leverandør, som endda skulle indtræde som leverandør i huj og hast.

Dermed afslutter TDC sin leverandøraftale med kinesiske Huawei, der har været hovedleverandør til TDC’s 4G-netværk siden 2015.

Huawei er i lang tid blevet beskyldt for at kunne være den kinesiske regerings forlængede arm. Men uden at der nogensinde er blevet ført bevis herfor.

Til Finans meddeler Center for Cybersikkerhed i en skriftlig meddelse, at “den sikkerhedsmæssige rådgivning, som CFCS har ydet TDC i henhold til lovgivningen, har været rutinepræget og ikke af en karakter, der kunne udelukke en eller flere fra at levere et 5G-netværk,” skriver avisen.

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Her er Huaweis reaktion på TDC's beslutning om at vælge Ericsson som 5G-leverandør

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos