Center for Cybersikkerhed inde over TDC’s valg af 5G-leverandør med ‘rutinepræget’ rådgivning

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var inde over TDC’s valg af leverandør af 5G-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var med som rådgiver af TDC i forbindelse med TDC’s vigtige valg af leverandør af infrastruktur til det kommende 5G-netværk, skriver Finans.

TDC annoncerede mandag aften, at selskabet havde skrevet med svenske Ericsson som leverandør, som endda skulle indtræde som leverandør i huj og hast.

Dermed afslutter TDC sin leverandøraftale med kinesiske Huawei, der har været hovedleverandør til TDC’s 4G-netværk siden 2015.

Huawei er i lang tid blevet beskyldt for at kunne være den kinesiske regerings forlængede arm. Men uden at der nogensinde er blevet ført bevis herfor.

Til Finans meddeler Center for Cybersikkerhed i en skriftlig meddelse, at “den sikkerhedsmæssige rådgivning, som CFCS har ydet TDC i henhold til lovgivningen, har været rutinepræget og ikke af en karakter, der kunne udelukke en eller flere fra at levere et 5G-netværk,” skriver avisen.

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Her er Huaweis reaktion på TDC's beslutning om at vælge Ericsson som 5G-leverandør

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job