Center for Cybersikkerhed inde over TDC’s valg af 5G-leverandør med ‘rutinepræget’ rådgivning

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var inde over TDC’s valg af leverandør af 5G-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste var med som rådgiver af TDC i forbindelse med TDC’s vigtige valg af leverandør af infrastruktur til det kommende 5G-netværk, skriver Finans.

TDC annoncerede mandag aften, at selskabet havde skrevet med svenske Ericsson som leverandør, som endda skulle indtræde som leverandør i huj og hast.

Dermed afslutter TDC sin leverandøraftale med kinesiske Huawei, der har været hovedleverandør til TDC’s 4G-netværk siden 2015.

Huawei er i lang tid blevet beskyldt for at kunne være den kinesiske regerings forlængede arm. Men uden at der nogensinde er blevet ført bevis herfor.

Til Finans meddeler Center for Cybersikkerhed i en skriftlig meddelse, at “den sikkerhedsmæssige rådgivning, som CFCS har ydet TDC i henhold til lovgivningen, har været rutinepræget og ikke af en karakter, der kunne udelukke en eller flere fra at levere et 5G-netværk,” skriver avisen.

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Her er Huaweis reaktion på TDC's beslutning om at vælge Ericsson som 5G-leverandør

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune