Tradeshift bliver alligevel i Danmark efter ændringer af ny overvågningslov: “Tvangselementet eksisterer stadigvæk, men det er fint nok i forhold til rigets sikkerhed”

Den danske milliardvirksomhed Tradeshift åndede lettet op i sidste uge, da man kunne konstatere, at regeringen havde indgået en politisk aftale om en ny lov for Center for Cybersikkerhed. For Tradeshift har tidligere truet med at forlade landet på grund af loven.

Artikel top billede

Mikkel Hippe Brun, medstifter af Tradeshift (Foto: Andy Highland)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Tradeshift alligevel ikke planlægger at forlade Danmark
  • Indblik i hvorfor medstifter at Tradeshift, Mikkel Hippe Brun, nu bakker op om lovforslaget
821
4:15 min
“Bliver dette forslag implementeret, ville vi være nødt til at flytte alle vores aktiviteter ud af DK, og det tror jeg gælder de fleste software-virksomheder med udenlandske kunder.”

Sådan lød den kontante udmelding fra den danske milliardvirksomhed Tradeshift i februar, efter at regeringen havde fremlagt et lovforslag, der skulle udvide beføjelserne til Center for Cybersikkerhed.

I sidste uge kunne regeringen så fortælle, at man havde samlet et politisk flertal bag forslaget, der dermed kan stemmes igennem i Folketinget.

Læs også: Dansk milliardvirksomhed truer med at forlade Danmark, hvis nye regler for Center for Cybersikkerhed bliver vedtaget

Dog med den ændring, at

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)