Milestone-direktør truer med at slukke for softwarelicenser, hvis kunder ikke opfører sig ordentligt

Milestone, der sælger udstyr til overvågning, er klar til at slukke for selv store kunder, hvis de overtræder menneskerettighederne, siger direktør.

Artikel top billede

Danske Milestone Systems er klar til at opsige selv store aftaler, hvis selskabets kunder overtræder menneskerettighederne, siger direktør Bjørn Skou Eilertsen til ITWatch.

Milestone Systems sælger udstyr til overvågning. Som det er tilfældet for mange andre it-virksomheder, ligger væksten også for Milestone Systems i de cloudbaserede softwareløsninger.

Det gør det muligt for selskabets kunder at udvikle avancerede løsninger.

Det har fået Milestone Systems til at opgradere selskabets licensbetingelser, så de flugter med det såkaldte Copenhagen Letter-manifest.

Det kan du finde her.

Bjørn Skou Eilertsen peger på, at al software kan misbruges.

“Vi er nødt til at tage ansvar. Vi bliver nødt til at se på, at vi leverer en platform, som det kræver stor ansvarlighed at bruge, ellers er det til skade for demokratiet. Vi vil ikke bare skaffe profit uden ansvarlighed,” siger han.

Computerworld kårede i efteråret Milestone Systems som vinder af Computerworlds Top 100 i sikkerhedskategorien.

Det kan du læse mere om her: Danske tech-iværksættere henter investering på 91 millioner kroner: Preben Damgaard og Lars Thingaard blandt investorerne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS